Girişimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film

Girişimciler ve internet meraklılarının mutlaka izlemesi gereken 10 filmi sizler için derledim. Günümüzde girişimcilik zor, özellikle bir girişim başlatılsa bile yeni internet toplumunun birçok hizmete tok olması neticesiyle yep yeni farklar yaratmak gerekiyor.

Farklardan ziyade ekonomik sıkıntılar, teşvikler ya da bazı engeller içinse girişimcilere bir motivasyon desteği gerekiyor. Girişimcilik konusu üzerine seçilen bu filmler eminim ki sizlere gerekli motivasyonları sağlayacaktır.

1. Social Network

Ülkemizde de yayınlanan adıyla ‘Sosyal Ağ’ filmi Facebook’un kuruluş süreci ve Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in karşılaştığı engelleri anlatıyor. Bu filmin yeni olan tüm girişimcilere esnek bir motivasyon sağladığı ön görüsündeyim.

2. Pirates of Silicon Valley

Silikon Vadisi’nin Korsanları olarak 1999 yılında yayınlanan film, ABD’nin önde gelen teknoloji devleri Bill Gates ve Steve Jobs’un nihayi yükselişini konu alıyor. Belgesel tadında çekilen bu film, Microsoft ve Apple kurucularının yaşamlarına dair unutulmaz anları ve dönüm noktalarınıda ustalıkla ele alıyor.

Günümüzde hala örnek alınan iki büyük girişimci Bill Gates ve Steve Jobs’dan kesinlikle öğreneceğimiz daha birçok işaret var.

3. The Pursuit of Happyness

Chris Gardner’ın gerçek hikayesine dayanan, 2006 yapımı filmde Gardner’ı usta oyuncu Will Smith canlandırmıştı. Bence bu film, girişimciler için motivasyon sağlayan en iyi filmlerden bir tanesi. Ülkemizde Umudunu Kaybetme olarak bilinen filmi izleyip, harekete geçmeye zorlanmayan girişimci yoktur. Chris ve oğlu mücadelesi izlenmeye değer.

Filmde evsiz bile kala Chris asla umudunu kaybetmedi ve fedakarlık yaparak hayallerinin peşinden gitmeye devam etti.

4. Wall Street

Akademi ödüllü 1987 yapımı film, gözünü para hırsı bürümüş Bud Fox’un yaşam hikayesini anlatıyor. Para hırsının ne kadar kötü noktalara vardığının mesajı verilen Wall Street, aynı zamanda kapitalizme de ustaca bir eleştiri getiriyor.

Bu arada Wall Street, cep telefonunun ilk kez kullanıldığı bir film olarak tarihe geçiyor. Bunu da belirtmek istedim. Bu filmi neden izlememiz gerektiğine gelince şunları söyleyebilirim, bir girişimci olmak zengin ve ünlü olmak ibaret değildir!

5. Moneyball

Ülkemizde Kazanma Sanatı olarak  yayınlanan filmin başrolünde Brad Pitt oynuyor. Filmde Pitt, bir beyzbol kulübü başkanını canlandırıyor ve neredeyse yoktan bir takım var ediyor. En başında söylediğim gibi girişimcilik artık kolay bir iş değil ve fark yaratmak gerekiyor. Bu filmi izlediğinizde ise, Billy Beane karakterinin neden yenilik için uğraştığını ve yenilikçi olabilmek için çabalarına şahit olabileceksiniz.

Bonus: The Wolf Of Wall Street

Başrolü Leonardo DiCaprio tarafından oynan Para Avcısı filmi, 2013 yılında çekildi. Jordan Belfort isimli 24 yaşındaki bir genç, komisyonculuktan başlayarak adım adım Wall Street borsasında yükseliyor. Önemsiz tahvillerle epeyce çoğunlukta yatırımcıyı kandırarak kısa zamanda para makinesine dönüşüyor, kazandığı kadar harcamada yapan Belfort, aynı hızla düşüşe de geçecektir.

Öneri: Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Ekonomi Belgeseli

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu