Genel Haberler ve Makaleler

Girişimciler Lana Del Rey’den Ne Öğrenmeli

Lana Del Rey’in kendi yönettiği ilk video klibi ve ilk teklisi ‘Video Games’i YouTube’da yayınlamasının üzerinden 6 yıl geçti. Şarkının milyonlarca kez dinlemesi ve ilgi görmesinin ardından şarkıcı ikinci albümü Born To Die’ı iki yıl sonra 2012’de bitirdi ve satışa sundu. Albümü tüm dünyada 2.8 milyon kopya sattı. O yıllarda şarkıcının Born To Die albümü en çok satanlar listesinde yer almayı da başardı.

Başarılarının ardı arkası kesilmeyen Lana Del Rey’in tüm dünyada milyonlarca seveni ve dinleyicisi var. Günümüzün yükselen yıldızlarından Adele, Lana Del Rey ile ilgili düşüncelerini “Bu kadına takıntılıyım. Kendisi büyüleyici, şarkı sözleri inanılmaz” şeklinde ifade ediyor.

Lana’yı anlatacak daha fazla kelimeyi yan yana koymak henüz benim için mümkün değil. O, hem güzel, hem başarılı hem de milyonlarca hayrana sahip. Elbette Lana, bulunduğu noktaya çok da kolay gelmedi.

Lana Del Rey, gerçek bir girişimci

Değişiminden önce Lana Del Rey (solda), değişimden sonra (sağda)
Değişiminden önce Lana Del Rey (solda), değişimden sonra (sağda)

Bizler onu Lana Del Rey adıyla tanımadan önce o, gerçek adı Elizabeth Woolridge namı diğer “Lizzy” Grant adıyla şarkılar kaydetmeye, söz yazmaya ve şarkılarını söylemeye devam ediyordu.

Tek bir sorun vardı, Lizzy Grant kimsenin umurunda değildi. Lana Del Rey bu durumla ilgili yaptığı açıklamada müziğin kendi görüntüsünden dolayı ilgi görmediğini söylüyordu. Sonunda haklı da çıktı. O, kendine ‘Lana Del Rey’i yarattı. İmajını, görüntüsünü her şeyini baştan sona değiştirdi. Değişmeyen birkaç şey vardı; sesi, sözleri besteleri ve yaptığı müzik…

Bir şarkıcıyı şarkıcı yapan nedir, güzel ses, güzel sözler ve besteler değil mi? Ama bu onun için yeterli olmuyordu. Mevcut imajı, görüntüsü ve karakteri ilgi görmüyordu.

Elizabeth Woolridge, yarattığı yeni Lana Del Rey karakteriyle başarıya ulaşabildi. Sahip olduğu yeteneği adeta yeniden dizayn ettiği bir ürünü satışa çıkarır gibi çıkardı ve çok da iyi pazarladı.

“Lizzy” Grant sonrası yeni fikirler ve yeni proje

Lana Del Rey, iyi bir planla yola çıktı. Tam anlamıyla dilediği melankolik karakteri en ince ayrıntısına kadar tasarladı. Ölmüş eski bir sevgili, maddi yetersizlik, suçlar, kötü madde kullanımı ve tüm bunların yanında kusursuz bir güzellik… Daha fazlasına da ihtiyacı yoktu. Çünkü sesi, söz ve besteleri zaten onun sahip olduğu yeteneklerdi.

Girişimcilerin mücadele etmesi gereken en önemli noktalardan olan ‘rekabet’ konusunda da başarılı oldu. Amerikan müzik endüstrisindeki aşırı rekabet ortamını Amerikalıların ilgisini çekerek yendi. Amerikan kültürünü yansıtan hemen her şeyi kliplerinde, şarkı sözlerinde kullandı. Amerikan bayrağı, Coca-cola, silahlar ve kültüre ait diğer atıflarla dikkatleri üzerine çekti.

Her şeyden önemlisi planını başarıyla uyguladı. ‘Lana Del Rey’ gerçek bir girişimcilik, pazarlama örneği ve kusursuz bir proje oldu.

Bazen insanlara ne kadar iyi bir şeyler verseniz de onu almaya veya onu görmeye istekli olmazlar. Böyle durumlarda ihtiyaç duyulan tek şey, var olanı bir plan dahilinde en iyi şekilde değiştirmek ve değiştirileni tekrar onlara göstermektir.

Son olarak Lana Del Rey, başarısız girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalardan olan ‘vazgeçme’ teşebbüsünde hiç bulunmadı. Bunun yerine olması gerektiği gibi tekrar denedi ve o, yenilik ve değişimle hak ettiği başarıyı yakaladı.

Batuhan Özkan

İşletme Lisans derecesine sahip olan Batuhan Özkan, özel bir firmada Müşteri Operasyonları bölümünde çalışıyor. İş dünyası, girişimcilik, kariyer, para kazanma yolları, yeni iş fikirleri ve iş yaşamı konularında araştırmalar yapan Özkan, hazırladığı içeriklerle Konupara’ya katkı sağlıyor. E-posta: batuhanozkan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir