Genel Haberler ve Makaleler

Glassdoor’a göre kadınların erkeklerden daha çok kazandığı 10 meslek

Son otuz yılda dünya genelinde önemli ilerlemeler olmuş olsa da kadınlar hala erkeklere göre daha az para kazanıyor. Çeşitli bağımsız kuruluşların yaptığı araştırmalardan derlenen ortalama verilerine göre erkeklerin kazandığı her 1 dolara karşılık kadınlar 78 sent kazanıyor. Kazanç miktarı ülke ve bölgeye göre düşüş de gösterebiliyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletlerinde siyahi ve 45 yaş üstü kadınlarda bu fark daha da büyük.

Fakat meslek platformu Glassdoor’un 2016 yılına ait raporuna göre kadınların erkeklerden daha çok para kazandığı işler de var. Beklendiği gibi bu meslekler maaş eşitsizliği konusunda kötü üne sahip teknoloji veya finans dünyasına ait meslekler değil.

500 binden fazla anonim kişinin maaş bildirimlerini içeren bu rapora göre kadınların maaşlarda cinsiyet ayrımcılığıyla yüzleşmeyip hatta daha fazla kazandığı on meslek şu şekilde sıralanıyor:

10. İş koordinatörü

İş koordinatörleri, genellikle satın alma, faturalama, raporlama ve dosyalama gibi yönetimsel işleri yapan kişilerdir. Bu alanda kadınlar erkeklerden % 0.5 daha fazla kazanıyor.

9. Tedarik uzmanı

Tedarik uzmanları firmaların tedarik işlerinden sorumlu kişilerdir ve genellikle kontratlarla ilgilenme ve satıcılar ile fiyatlarla ilgili görüşme ve pazarlıkları gerçekleştiren kişilerdir. Bu işi yapan kadınlar erkeklere göre % 0.8 daha fazla maaş alıyor.

8. Sağlık eğitmeni

Sağlık eğitmenleri insanlara iyi yaşamla ilgili eğitimler veren kişilerdir. Hastaneler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, doktor muayenehaneleri, işletmeler ve üniversite yerleşkeleri gibi farklı yerlerde çalışırlar. Bu alanda kadınlar erkeklere göre % 0.9 daha fazla kazanıyor.

7. Sosyal medya uzmanı

Sosyal medya uzmanı, bir şirketin sosyal medya varlığını yönetir ve geliştirmeye çalışır. Bu alanda kadınlar erkeklere göre % 1.9 daha fazla kazanıyor.

6. İletişim ortağı

Bu işi yapan kişiler bir kurumun en son haber ve güncellemeleriyle basın ve halkı bilgilendiren kişilerdir. Bu işi yapan kadınlar aynı işi yapan erkeklere göre % 2.2 daha fazla kazanıyor.

5. Hekim danışmanı

Doktor danışmanları hastanelerin çeşitli tıbbi yasalarla uyumlu şekilde çalışmasını temin eden kişilerdir ve bu alanda kadınlar erkeklere göre yüzde 2.4 daha fazla kazanmaktadır.

4. Satın alma uzmanı

Bu kişiler otel, restoran, inşaat firması gibi firmalar için satın alımları yönetirler. Rapora göre kadınlar bu alanda erkeklere göre yüzde 5.5 daha fazla kazanmaktadır.

3. Araştırma asistanı

Bu kişiler veri toplama ve analizi konusunda çalışmalar gerçekleştirirler. Bu alanda kadınlar erkeklere nazaran % 6.6 daha fazla kazanıyor.

2. Tacir

Tacirler çeşitli perakende ürün ve servisleri pazarlayan ve satışları artırmak için çalışan kişilerdir. Verilere göre bu alanda kadınlar erkeklere göre yüzde 7.6 daha fazla kazanmaktadır.

1. Sosyal hizmet uzmanı

Sosyal hizmet uzmanlığı maaş eşitliği konusunda kadınlar için en umut verici sonuçlara işaret ediyor. Sosyal hizmet uzmanı kadınlar bu alanda çalışan erkeklere göre % 7.8 daha fazla kazanıyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir