Google arama indeksini ikiye ayırıyor, bu süreçten yayıncılar nasıl etkilenecek

Google, aramalar için depoladığı web sitesi veritabanını mobil ve masaüstü versiyonlar için ayıracağı sinyallerini vermişti. Bunun sonucunda milyarlarca arama sonucunun değişeceğini göz alırsak, milyarlarca şirket

Bu süreçte kazananlar ve kaybedenler olacak. Beklenenin aksine süreçten, akıllı telefon kullanıcıları için işleri kolaylaştırmak için tasarlanmış mobil site yayıncıları zarar görebilir. Bu kişilerin mobil sitelerindeki sadeleştirilmiş içerik düzeyi Google’ın sistemine göre daha az karşılık bulacağından telefon arama sonuçlarında daha alt sıralarda çıkmalarına yol açabilir.

Yeni indeks yayıncılara mobilde daha zengin ve daha iyi sayfalar sunma olanağı sunacak. İnternet aramalarının çoğu mobilden gerçekleşirken, Google da, özellikle de akıllı telefon kullanıcıları için mobil endeksi masaüstüne göre öncelikleştirmeye başladı. Google indeksinde düzenli aralıklarla değişiklik yapıyor fakat bu çok daha köklü bir değişiklik. Bu değişim sonucunda mobil indeks ana indeks olacak ve masaüstü indeksine göre daha güncel tutulacak. Bu, şu anlama da geliyor; akıllı telefon google’lamalarında gördüğünüz arama sonuçları masaüstündekinden farklı olacak.

Google trend analisti Gary Illyes’in açıklamasına göre bu değişiklikler önümüzdeki üç dört ayda gerçekleşecek.

Google kulanıcılarının akıllı telefonlarda daha kalitesiz bir arama deneyimi yaşaması durumuna son vermek istiyor. Mobili ana indeks haline getirerek web sitesi sahiplerinin mobil siteleri için içerikleri kırpmalarını ve sadeleştirmelerini engellemek istiyor.

Şimdilik sadece masaüstü siteleri indekste listeleniyor

Şu anda Google, indeksinde sadece masaüstü sitelerini listeliyor. Bir akıllı telefondan arama yaptığınız vakit, Google, sonuçlarınızı siz masaüstündeymişsiniz gibi veriyor. Sizin gördükleriniz ve tıkladıklarınız her ne kadar mobil de olsa durum böyle idi.

Ama Google pek çok sitenin daha hızlı bir açılma sağlama amacıyla kelime ve sayfa sayılarını azaltarak mobilde daha az içerik göstermesinden rahatsız oldu ve bu indeks ayırma kararını aldı.

Google sadeleştirilmiş mobil web sitelerini hedef alıyor

İndeks bölünmesinden sonra akıllı telefonda bir Google araması yaptığınızda, arama motoru size hangi sonuçları göstereceğine karar verirken ‘tam’ masaüstü siteye başvurmayacak. Bunun yerine ayrı bir indeksteki mobil sitelere başvuracak. Daha az içeriği olan sadeleştirilmiş site arama sonuçlarında daha gerilere düşecek. İçeriği mobilde kırpılmamış ve aynı olan, aynı zamanda her cihazda ekran boyutuna sığma konusunda iyi yanıtlar veren etkileşimli tasarımlı siteler öne çıkmış olacak.

Google’ın bu girişimi mobilin internet aramalarında masaüstü üzerindeki üstünlüğünü göz önünde bulundurduğumuzda mantıklı bir girişim. Mobilin etkisi arama sayılarıyla da sınırlı değil. Mesela bir mobil ticaret raporunun 2016’nın ilk yarısı verilerine göre, İngiltere’de çevrimiçi perakende satışların yüzde altmışı mobil cihazlardan gerçekliyor.

Bu bakımdan Google’ın mobili önceliklendirmesi kullanıcı davranışlarının bir yansımasından ibaret. Mobil cihazlar artık ikincil değil asıl cihazlarımız. Mobil devrim etkilerini çeşitli şekillerde gösterirken arama motorlarının da bundan etkilenmesi ve kullanıcıların mobil kullanımlarını daha da kolaylaştırma çalışmaları sürecek.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu