Google 6 bin dolarlık 55 inçlik dijital tahtası Jamboard’ı piyasaya sürüyor

Google, yeni G Suite markası iş uygulama takımı altındaki ilk donanımı olan Jamboard akıllı tahtayı tanıttı. 55 inçlik akıllı tahta adeta dev bir tableti andırıyor. Jamboard, Google Cloud Platform’a bağlanıyor ve farklı konumlardaki pek çok kişinin erişimine, aygıt sayesinde materyal paylaşmasına ve işbirliğine olanak sağlayan araçlarla geliyor.

Jamboard, Wi-Fi’ya bağlı boş, beyaz bir ekranla açılıyor; stylus kalemiyle üzerine yazı yazılıp şekiller çizilebiliyor ve yazılar parmağınızla veya ayrı bir silgiyle silinebiliyor. Ürüne, fotoğraflar, PDF dosyaları sürükle bırak yapılabiliyor ve doğrudan Google Drive’dan dosyaları alabiliyor. Cihaz dahilinde fotoğraf ve internet aramaları yapılabiliyor. Materyaller tahta üzerine geldiği zaman odadaki kişiler, bunlar üzerine aynı stylus ile açıklama notları ekleyebiliyor.

Jamboard’ın üzerindeki her şey cihazın kendi üzerinde barındırılması yerine Google’ın bulutunda saklandığı için farklı lokasyonlardan kullanıcılar hemen bu materyallere ulaşabiliyor.

Mesela İstanbul’daki bir kişi beyaz ekranı, bir akıllı telefon kullanarak Ankara’daki biriyle paylaşabiliyor ve Ankara’daki kişi G Suite uygulamasıyla (Android ve iOS uyumlu) buna ulaşabiliyor ve Google Docs’ta olduğu gibi eş zamanlı olarak içerik eklemeleri yapabiliyor.

Akıllı tahtadaki içerik JAM adlı yeni bir formatta kaydediliyor ve bu sayede insanlar bunları kaydedip paylaşabiliyor. Ürün üzerinde gelen Google Hangout ile video görüşmesi de yapılabiliyor.

Google, Jamboard’ın iş dayanışmasını kolaylaştırmayı amaçladığını, insanların uzaktan akıllı tahta kullanımlı toplantılara katılabileceğini ve fikir katkısı yapmak için seyahat ederek illa belirli bir lokasyona gitmek zorunda kalmayacağını söylüyor. Google, bu sayede G Suite kullanıcılarını kendi ekosisteminde tutmayı da amaçlıyor.

Google, Jamboard’ın beta testlerinin iyi sonuçlar verdiğini, Spotify, Netflix gibi firmalardan ve kendi dahillerindeki 30 ekipten olumlu dönüşler aldıklarını söylüyor. Google, zamanla Jamboard’a özel olarak optimize edilmiş uygulamalar geliştirilerek sistemi daha geniş ve kapsamlı bir iş platformuna dönüştürmeyi ve iş toplantılarını ve iş birliğini daha verimli hale getirmeyi planlanıyor.

Jamboard G Suite müşterilerine erken benimseme programı adı altında erişilebilir olacak, 2017’de ise genel satışa sunulacak. Akıllı tahta fiyatının yaklaşık olarak 6 bin dolar olması bekleniyor. Stylus ve silme araçlarının da 10 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

G Suite yöneticisi Jonathan Rochelle yaptığı açıklamada fiyatın değişebileceğini ve okullar gibi çeşitli pazarlarda daha uygun fiyatlara da satılabileceğini belirtiyor. G Suite ekibi, ürünün ilk olarak iş dünyası ve iş pazarı için düşünülmekle beraber eğitim sektöründen de Jamboard’a ilginin olabileceğini söylüyor.

Jamboard ile ilgili bir video:

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu