Google ve Facebook, yapay zeka için güçlerini birleştiriyor

Piyasanın en güçlü teknoloji şirketlerinden ikisi, yapay zeka (AI) geliştirmek için çabalarını birleştirme kararı aldı.

Google ve Facebook, AI teknolojisinde liderliği yakalamak için birlikte çalışacaklarını açıkladı. Bu, her iki şirketin AI teknolojilerinin daha fazla güçleneceği anlamına geliyor.

Google ve Facebook neredeyse her konuda yıllardır birbirlerinin rakibi oldular. Birbirlerinin AI teknolojilerini geliştirmek için şimdi güçlerini birleştiren bu iki şirket, esasen AI alanının potansiyeli konusunda yatırımcılar için çok önemli bir mesaj veriyor: bu yeni teknolojide büyüme hızlanıyor.

Derin öğrenme gibi AI teknolojileri hızla büyümeye devam ediyor. Haliyle teknoloji devleri, bu yeni teknolojileri kendi iş platformlarına dahil etmenin farklı yollarını araştırmayı sürdürüyor.

Derin öğrenme pazarının 2024 yılana kadar 18 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu yüzden teknoloji devlerinin bu alana yönelik çalışmalar yapması pek şaşırtıcı değil, özellikle de erken dönem yatırımcılara çok miktarda ödül kazandıran bir pazar olacağı beklenirken.

Bu teknolojileri Google ve Facebook’ta zaten görüyoruz. Mesela hafta sonu boyunca yaptığınız şeylerin fotoğraflarını Facebook’a yüklediğinizde, sistem fotoğraftaki arkadaşlarınızı otomatik olarak tanıyabiliyor.

Hem Google hem de Facebook platformları yüz tanıma gibi yazılım uygulamalarını kullanıyor. Ancak bu tür teknolojiler söz konusu olduğunda sadece yüzeysel olarak gözden geçirme yapılıyor. Ama bu pazar teknolojiyi ve dünyayı değiştirecek çok daha büyük potansiyellere sahip, tahmin edebileceğiniz gibi…

Henüz hiçbir şeyi kaçırmadınız. Şimdi, Google ve Facebook’un AI üzerinde birlikte çalışmasıyla, bu pazarı radarınıza alarak olup bitenleri takip etmeyi ve bu şirketlere göz kulak olmayı düşünebilirsiniz.

Hatırlatmak gerekirse bir diğer teknoloji devi Microsoft da birkaç hafta önce yapay zeka girişimi Lobe’u satın aldığını açıklamıştı.

AI pazarı ivme kazanmaya devam ediyor. Gelecekteki potansiyeli düşünüldüğünde erken aşamalarında bu pazarın bir parçası olmamaktan pişman olmanız kuvvetle muhtemel olacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu