Genel Haberler ve Makaleler

GoPro kurucusu, milyar dolarlık şirketinin temellerini nasıl attığını paylaştı

Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’ndaki canlı bir Facebook sohbetinde konuşan GoPro CEO’su Nick Woodman, önde gelen giyilebilir video kamera markası GoPro’nun kuruluşuyla ilgili olarak ‘çok mütevazı bir başlangıcımız oldu’ diyor.

Üniversitede görsel sanatlar okuyan Nick Woodman ve eşi, şirketleri GoPro’yu kurmak için Kaliforniya’da bir kamyonetle deniz kabuğundan takı ve kemerler satarak öncelikle 30 bin dolar biriktirdiklerini söylüyorlar.

Woodman ilk prototipi annesinin dikiş makinesi ve bir matkapla yaratmış ve daha sonra Woodman anne ve babasından 235.000 dolar borç alarak şirketinin temellerini atmış.

İlk olarak 3 mm lik su geçirmez bir kamera üreten şirket bu ürünleri sörf mağazaları ve evden alışveriş networklerine satmaya başlamış. 10 yıl sonra halka açılan GoPro şimdi 1.700’den fazla çalışana ve birkaç milyar dolarlık bir değere sahip. GoPro ürünleri ekstrem sporlardan drone’lara kadar pek çok alanda kullanılıyor ve çeşitli YouTube kanallarından TV programlarına kadar da pek çok yerde karşımıza çıkıyor.

GoPro, 2016’nın sonlarında bir takım üretimsel sorunlardan kaynaklı değer kaybı yaşasa da ve Woodman milyarder unvanını bir süreliğine kaybetmiş olsa da GoPro kurucu CEO’su şirketin asıl değerinin çok daha yüksek olduğunu ve 2017’de karlılıklarının artacağını söylüyor. Diğer yandan gelecek aylarda aksiyon kamerası alanında da rekabet daha çok artacak gibi gözüküyor.

Woodman başarısını azim ve adanmışlığına bağlıyor ve girişimcilere de aynı mücadele hırsına sahip olmalarını, yaptıkları işe heyecan duymalarını ve cesur olmalarını tavsiye ediyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir