Günümüzde Değişen 10 İnternet Trendi

Öyle görünüyor ki, teknoloji ışık hızından daha da hızlı ilerliyor. Eğer biraz düşünerek bakacak olursanız, hayatımızı inanılmaz bir şekilde kolaylaştıran ve internet üzerinden çalışan milyonlarca uygulama var.

Her yıl milyonlarca yeni internet girişim yapılıyor ve büyük şirketler bu girişimleri yakından takip ederek geride kalmamaya çalışıyor. Eğer internet üzerinden bir girişimin peşindeyseniz ya da aynı şekilde küçük bir işletmeyseniz bu listeye göz atmanızı tavsiye ederim.

Günümüzde Değişen İnternet Trendleri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1. Mobil Kullanım Hızla Artıyor

Daha önce duyduğunuza eminim, mobil kullanım hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki mobil kullanımı son zamanlarda  %81 büyüme gösterdi. Tabletin modası geçti dense de, tablet ile internet kullanımı %50 artış gösterdi. Elbette mobil kullanımın hala gerisinde.

2.  Masaüstü Düşüşte

Bir zamanlar değeri düşen her şey gibi masaüstü kullanımı da düşüşte. Bu düşüş 2010 yılında başladı ve günümüzde neredeyse ofisler dışında kullanımı çok düşük. Artık insanlar dizüstü ve tablet satın almayı tercih ediyorlar. Dizüstü ve tabletlerinden ise günümüz popüler yayınları olan: Tumblr, Pinterest, Instagram gibi ağlara bağlanıyorlar.

3. 3 Cs ve 4 Ps Kavramları

Daha önce 3Cs ve 4Ps kavramlarını öğrendiniz mi? Eğer bu kavramlar hakkında bilginiz yoksa hemen araştırmaya başlayın. Fakat, listemiz için şimdilik 4 Ps bize yetecek. Bunlar:

  • İçerik
  • Topluluk
  • Ticaret

Evet, artık şirketler ya da şahıslar bu dijital anlayış sıralamasıyla oynuyorlar!

4. Veri Paylaşımı Patlamak Üzere 

Videolar, sosyal güncellemeler, blog mesajları, fotoğraflar… Tüm bu içerikler her yıl ortalama %50 oranında artış gösteriyor. İnternet üzerinde inanılmaz derece bir veri yoğunluğu söz konusu. Şunu belirtmekte fayda var, bu veri artışının az bir kısmı markalar tarafından, büyük bir kısmı ise bireyler (tüketiciler) tarafından oluşturuluyor.

5. Mobil Reklam Masaüstünden Fazla Kazandırıyor

Elbette markalar, mobil kullanım bu kadar çok artarken kayıtsız kalamazlardı. Onlar mobil reklamlar vermeye başladılar ve bu sayı gün geçtikte artış gösteriyor. Hatta tıklama başı reklam ödeyen şirketler mobil tıklamalara masaüstü tıklamalardan daha fazla ücret ödemeye başladılar. Web yayınları mobil kullanımı önemsedi tasarımlarını revize etti. Uygulama geliştiriceleri fırsatı kaçırmadı ve günde binlerce dolar kazanan Flappy Bird gibi asla oynamam dediğimiz oyunları bizlere oynattılar. Büyük başarı!

6. Reklamverenler Yüzlerini Uygulamalara Çevirdi

ABD, İngiltere, Almanya gibi birçok ülkede reklamverenler uygulamalara reklam vermeye başladılar. Şu anda uygulamaların büyük bir kısmı hala satış modeliyle çalışıyor olsa da emin olun yeni kazanç formülleri bulmaya başladılar bile.

7. Görünmez Uygulamalar Geliyor

Şimdiye kadar geliştirilen çoğu uygulama tek bir amaça hizmet ediyordu. Yakında ‘görünmez’ olarak tabir edilen uygulamalar insan hayatını daha da kolaylaştırmaya başlayacak. Paranız azaldığında bunu fark edip, size anında kredi sağlayan ya da acıktığınızı anlayıp, yakın bölgeden restoran önerisi sunacak uygulamalar gibi.

8. İçerik İlgisi Değişti

Eskiden uzun uzun girilen içerikler artık kullanıcıların ilgisini çekmemeye başladı. Günümüzde kullanıcıların ilgisini çeken içerik tipleri ise şöyle:

  • Listeler
  • Quizler
  • Videolar
  • Uzunca bir haberin 2-3 cümleyle verilmiş özeti.

9. Etkileşim Kullanımı Arttı

Öncesinde insanlar internet üzerinden bireysel olarak etkileşime geçerken şimdi çıra gibi yanan uygulamalar sayesinde büyük topluluklarla etkileşime geçiyor hatta kısa zamanda ilgi alanına yönelik topluluklar bile oluşturabiliyorlar.

10. Veriler Sesli Ortama Taşınıyor

İnternet kullanıcılarına klavyelerden arama yapmak ve aradığı herhangi bir şeye ulaşabilmek eskiden büyük zevk verirken günümüzde ise aradığına ulaşmak memnun ediyor ama yazma gibi eylemler bazen kullanıcının canını sıkabiliyor. Bundan 4-5 yıl önce Google, sesli arama yaptıracak dediklerinde herkes ağzı açık bakakalmış ama bunlar oluyor işte.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu