Genel Haberler ve Makaleler

Günümüzün En Değerli 10 İnternet Şirketi

İnternetin insan seyrini değiştirdiğini hatta ticaretin geleceğini dahi yazdığını söylemek yanlış olmaz. Geçmişte ve bugün kurulan internet şirketlerinin karlarını ve popülaritelerini göz önüne alarak, bu internet tabanlı şirketlerin değerini belirlemek bizim için kolay olacaktır.

Popülerlik dediğimiz zaman Facebook’un bu listede olacağı size bir fikir verecektir ama karlılık konusuna da girersek, Alibaba’nın performansına göz atmanız bu şirketin neden listenin en tepesinde olduğunun cevabını da verecektir.

1. Alibaba

Alibaba - Fotoğraf: wsj.com
Alibaba – Fotoğraf: wsj.com

Alibaba, dünyanın en karlı şirketlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hele ki, halka açıldıktan sonra büyük bir ivme yakalayan e-ticaret sitesi tüm zamanların en büyük halka arzları listesinin zirvesine oturmayı başardı. Alibaba, tüm getirileriyle dünyanın en değerli şirketlerden biri.

2. Amazon

Amazon
Amazon

Fortune tarafından dünyanın en karlı şirketlerinden biri seçilen Amazon, listemizde ikinci sırada. 1995 yılında bir internet üzerinden kitap satışı yapmaya başlayan Amazon’da bugün aradığımız her şeyi bulabilmemiz ve satın alabilmemiz mümkün. Film, müzik, giyim, takı parçaları, kitap, pet malzemeleri, yiyecekler, araba parçaları ve daha fazlası için Amazon’da ürün bulmak oldukça kolay. Hal böyle olunca, internet tabanlı şirketler arasında Amazon’un karlarını düşünmek pek de zor değil. Bu arada şirketin, ABD dışında Fransa, Almanya, İngiltere, Kanada, Çin ve Japonya gibi ülkelerde operasyon yürüttüğünü de belirtelim.

3. Google

Google
Google

Tarihin en büyük arama motoru olan Google, 1990’larda faaliyete başladığında iyileştirmeler, geliştirmeler ve yenilikleri ile diğer arama motorlarından farklı olarak tanıtıldı. Günümüzde herhangi bir bilgiye ulaşmak istediğimizde bu bilgiyi Google aracılığıyla bulabiliyoruz. Bilgi güçtür ve Google parmaklarımızın ucunda bize bu gücü sunmaya devam ediyor.

4. Facebook

Facebook - Fotoğraf: focusedpaper.com
Facebook – Fotoğraf: focusedpaper.com

Kurucusu Mark Zuckerberg tarafından Harvard’da yurt odasında 2000’lerde kurulan Facebook, sıradan arkadaşlık siteleri arasından sıyrılarak bugün bize sosyal medya kavramını kazandıran önemli bir şirket. Facebook, nispeten genç bir web sitesi olsa da bizim kişisel verilerimizi kullanarak, reklam verenlere eşsiz bir kaynak sağlıyor ve haliyle reklam gelirlerini artırmaya devam ediyor. Whatsapp, Instagram gibi popüler uygulamalarında Facebook şirketi altında faaliyet gösterdiğini ekleyelim.

5. Youtube

Youtube
Youtube

YouTube video platformu sayesinde her türlü videoya ulaşmamız mümkün. 2005 yılında kurulan Youtube, dünya çapında milyonlarca kullanıcının çeşitli videolar paylaşmasıyla büyük bir patlama yaşadı. Bugün, dünyaca ünlü müzik, film şirketleriyle de anlaşma sağlamış olan bu site sayesinde görsel anlamda aradığımız her şeye ulaşmak mümkün. Youtube için dünyanın en büyük ikinci arama motoru diyorlar haklılar mı bilemeyiz ama dünyanın en büyük video arama motoru olduğu sonucu ise tartışmasız bir gerçek.

6. Yahoo

Yahoo
Yahoo

1990’ların ortalarına doğru yaşanan ağ iletişiminin yaygınlaşması sonucunda ortaya çıkan en büyük web sitelerinden biri olan Yahoo, günümüzde sunduğu dizin, e-posta, haber, e-ticaret ve çeşitli servisleriyle hala hatırı sayılı bir gücü elinde tutuyor. Hatta, Yahoo olmasaydı belki Google bile olmayacaktı. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Latin Amerika ve Kanada’da karları oldukça yüksek bir şirkettir.

7. eBay

eBay
eBay

Eğer, bir ürün satışı yapmak istiyorsanız eBay’e gidin. eBay üzerinde hemen her konuda bir şeylerler satan satıcıları bulmak mümkündür. Hem satış yapabilir hem de ürün alabilirsiniz. Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren eBay, ülkemizde Gittigidiyor olarak hizmet vermektedir.

8. MSN

Microsoft
Microsoft

Hala modası geçmeyen internet tabanlı bir şirket. Microsoft tarafından 1995 yılında kurulan MSN, ücretsiz web tabanlı e-posta hizmeti, web arama (Bing) ve anlık mesajlaşma (Skype) hizmetleri ve daha fazlasını sunmaktadır ve alanındaki şirketlere önemli bir rakiptir.

9. PayPal

PayPal
PayPal

Online ödeme ve para transfer işlemleri sunan PayPal, ülkemizde dahil 190’dan fazla pazarda hizmet vermektedir. PayPal’ın ortaya çıkması klasik çek, havale ve ödeme sistemlerine harika bir alternatif olmuştur.

10. Twitter

Twitter
Twitter

Maksimum 140 karakterlik metinler yazma imkanı veren mikroblog sitesi Twitter, 2006 yılında kuruldu. Özellikle ABD seçimlerinde Barack Obama tarafından kullanılarak popülerlik kazan Twitter, bir araştırmaya göre atılan her tweetten 1 dolar kazandırıyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir