Vanderkam, hafta sonu çalışmanın faydalı olduğunu düşünüyor

Geçimimizi sağlayabilmek adına hafta sonu mesaisi yapmak pek çoğumuzun alışık olduğu bir durum, haliyle istesek de istemesek de çoğumuz hafta sonları da çalışmak zorunda kalıyoruz. Bunun verimliliğimizi ve üretkenliğimizi olumsuz etkilediğini belki düşünebiliriz. Bir de hafta sonu çalışmak zorunda olmadığı halde çalışanlar var. Bunlara da genelde “işkolik” diyoruz.

Ve aslında bizler gerçekten yanılıyor olabiliriz. Çünkü yazar Laura Vanderkam, hafta sonu çalışmanın stresi azaltığını, isteyerek ve zorunluluk olmadığı halde çalışılsa bile bunun ‘işkolik’lik olmadığını düşünüyor.

Örneğin, havaların güzel olduğu bir hafta sonu evinde proje raporu yazan bir kişi, çoğumuza iş/hayat dengesini sağlamış biri gibi gelmez. Hatta çoğumuz bu kişinin “işkolik” olduğunu düşünürüz. İşte bu noktada I Know How She Does It adlı kitabın ve zaman yönetimi ve üretkenlik konusunda pek çok kitabın yazarı Laura Vanderkam, hafta sonu çalışmanın işkoliklik ve iş/yaşam dengesini sağlamamış olmanın bir emaresi olduğunu varsayımına tamamen karşı çıkıyor. Vanderkam, hafta sonunun bir kısmını profesyonel işlerimize ayırmanın stresi azaltacağını, kariyerinize faydası olacağını ve iş/yaşam dengesini düzenleyeceğini söylüyor. Hafta sonlarının iş/yaşam dengesini sağlama konusunda önemli olduğunu söyleyen yazar, çoğu kişinin sahip olduğu ‘iş işte, ev evde olmalı, bu ikisi ne kadar iç içe geçmezse o kadar iyi’ görüşüne karşı çıkıyor.

Vanderkam, “Hafta sonu çalışmak sizi işkolik yapmaz tam aksine stresinizi azaltır. Hafta sonları bir miktar çalışmak, size hafta içinde daha fazla rahatlık ve daha dengeli bir yaşam sunar” diyor.

Mesela Cumartesi sabahları ve Pazar geceleri bir iki saat çalışırsanız hafta içi her gün işten bir saat erken ayrılabilirsiniz. Bu vakitte de spora gitmekten, çocuğunuzu okuldan almaya veya güzel bir akşam yemeği hazırlamaktan bir akşamüstü yürüyüşü yapmaya kadar pek çok şey yapabilirsiniz.

Tabi sadece hafta sonu çalışmış olmak için çalışmak doğru olmaz. Bunun yerine Cumartesi sabahları örneğin işle ilgili aşması güç bir iş problemi veya proje üzerine derin bir düşünme seansı yapmak, hafta sonu iş maili yağmuruna tutulmayacağınız için hafta içine nazaran çok daha verimli olacaktır. Pazar geceleri de gelecek hafta hakkında düşünerek planlama yapmak için pekâlâ kullanılabilir.

Sözün özü, Vanderkam, bazı zamanlar hafta sonları çalışmanın hafta içinde çalışmaya göre çok daha az stresli ve verimli olacağını ve denenmesi gerektiğini söylüyor.

Laura Vanderkam’ın I Know How She Does It kitabı dışında The Cortlandt Boys, 168 Hours, What the Most Successful People Do ve All the Money in the World adlı kitapları da bulunuyor. Ayrıca sayısız televizyon programına katılan Vanderkam’ın bazı eserleri The Wall Street Journal, The New York Times, Reader’s Digest, City Journal, Fortune ve Prevention gibi pek çok önemli mecrada yayımlandı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu