Yeni Multi Trilyon Dolar Fırsatı: Hindistan’daki Dijital Sıçrama

Yolsuzluk ve az gelişmiş altyapı gibi önemli faktörlerin ülkedeki kalkınmayı kısmen baltalamasına rağmen, Hindistan dünya ticaretinde önemli bir güç olmaya devam ediyor.

Aşırı zenginlik ve yoksulluğun uçlarda yaşandığı ülke, sağladığı istikralı demokrasi ortamında hızla modernleşiyor ve teknoloji alanı başta olmak üzere birçok sektörde gitgide temellendiği göze çarpıyor.

Son yıllarda Hindistan’da e-ticaret sektörü de hızlı büyüyen ve fırsat vaat eden sektörler arasında gösteriliyor. Hindistan’daki e-ticaret sektöründe son yıllarda dikkat çeken gelişmeler ve bazı tahminler şu şekilde:

340 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Hindistan’da 60 milyon kişi çevrimiçi alışveriş yapıyor

Hindistan yüzde 80’i Hindu olmak üzere dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapması bakımından nüfus çeşitliliğiyle ön plana çıkıyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) verilerine göre, 1 milyar 324 milyon nüfusa sahip Hindistan’da 340 milyon internet kullanıcısı bulunuyor ve ülkede her yıl ortalama 60 milyon internet kullanıcısı çevrimiçi alışveriş yapıyor.

Morgan Stanley, Hindistan e-ticaret pazarının 2026 yılına kadar 200 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor

Yatırım bankası Morgan Stanley, yayımladığı “Hindistan’ın Dijital Sıçraması” isimli raporunda Hindistan’da e-ticaret pazarının 2026 yılına kadar %30 oranında büyüyerek 200 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Raporda Hindistan’daki bir tüketicinin ortalama beş yıldan fazla bir süre çevrimiçi olduktan sonra internette alışveriş yapma ihtimalinin yükseldiği ve yıllara göre internet kullanım oranının artışıyla e-ticaretteki büyümenin de hızlanacağı belirtiliyor.

Diğer yandan ilgili raporda, birkaç yıl önce %60’larda olan kapıda ödeme sisteminin hızla %50’lere gerilediği ve dijital ödeme sistemleri kullanımının %2’lerden %7’lere çıktığı da ifade ediliyor.

Ülkede bu yıl e-ticaret sektörünün 1,7 milyar dolarlık satış yapması bekleniyor

eRetailer isimli web sitesinde yer alan habere göre, bu yıl Hindistan’da e-ticaret sektörünün 1,7 milyar dolarlık satış gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu rakam ülkede faaliyet gösteren e-ticaret şirketlerinin geçen yıla göre %60 oranında daha fazla satış yapacağı anlamına geliyor.

Şu anda Hindistan e-ticaret pazarında Alibaba, Tencent, Amazon Hindistan ve Flipkart gibi büyük şirketler faaliyet gösteriyor. Bu alana yapılan yatırımlarda da önemli bir artış söz konusu. Hatta bu yıl Nisan ayında Hindistan merkezli e-ticaret şirketi Flipkart 1,4 milyar dolar bedelle eBay Hindistan’ı satın alarak dikkat çekmişti.

Exit mobile version