Film stüdyoları, oyuncak satışına yoğunlaşmaya devam ediyor

Hollywood birçok yönden dünyanın film endüstrisi merkezi konumunda yer alıyor. Kuşkusuz ki Hollywood’u dünya genelinde başarılı yapan ve bir merkez olmasını sağlayan en önemli faktör, kendi içerisinde, ülkesi ABD’de güçlü temeller üzerinde duruyor olmasıyla açıklanabilir.

Film stüdyolarıyla, oyuncularıyla, biletleriyle, film aralarına alınan reklamlarla ve oldukça önem teşkil eden lisans haklarına kadar Hollywood’da mevcut sistem kontrollü bir şekilde çalışıyor.

Görünürde yalnızca Hollywood’un bilet, DVD satış-kiralama ya da TV ağlarına lisans satma işleriyle ön plana çıktığına şahit oluyoruz. Hollywood yaptığı bu işlerle her sene milyarlarca doları kasasına koyuyor fakat görünürdeki bu temel gelire dâhil olmayan kendi içerisinde pek çok alandan da devasa kazançlar elde ediyor. Gelir elde ettiği bu alanlardan birini de lisanslı oyuncak satışları oluşturuyor.

Süper kahramanlar, ürpertici yabancı minyatür figürinler, her renkteki küçük canavarlar ve ışın kılıçları gibi Hollywood filmlerinin bir parçası olan sayısız oyuncak var.

Filmlere ait oyuncaklar ve diğer hediyelik eşyalar, Hollywood’un popüler film hikâyelerini pazarlama stratejisinin çok daha büyük bir parçası haline geldiği gibi, ivme alan bir gelir modeli olarak da öne çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl, filmlere ve diğer eğlence türlerine ait oyuncaklar, hediyelik eşyalar ve kartlar gibi birçok malın satışı yüzde 4,5 artarak 118 milyar dolara ulaştı ve mevcut bu eğilimin bu yıl da artarak devam edeceğine inanmak için güçlü nedenler var.

Film stüdyoları daha fazla oyuncak satmak için bu alana yoğunlaşmaya devam ediyor çünkü filmlere ait lisanslı oyuncak satışlarından hem önemli bir gelir elde ediliyor hem de bu oyuncaklar vasıtasıyla ilgili filmlerin pazarlaması yapılıyor. Deyim yerindeyse, bir taşla iki kuş vuruluyor.

Lisans dünyasındaki en güçlü oyuncu olan Disney’i Time Warner’ın yan kuruluşu Warner Brothers izliyor. Warner Bros. geçen yıl bir önceki yıla göre bu alandaki satışlarını artırmıştı.

Filmlere ait bazı oyuncaklar yetişkinlere de hitap ediyor fakat bu ürünler için en önemli hedef kitlesini hala çocuklar oluşturuyor.

Amerikan oyuncak ve çocuk ürünleri perakendecisi Toys “R” Us sözcüsü Meghan Sowa, filmler ve TV şovlarına ait olan ürünlere ilginin artarak devam ettiğini söylüyor. ABD merkezli pazar araştırma şirketi NPD Group‘a göre, filmlere ait lisanslı oyuncaklar, pazardaki oyuncak satışlarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

Bu yıl, Hollywood’un oyuncak satışları ve lisans sahibi şirketler için büyük bir yıl olabilir. Bu sebeple şirketlerin hisselerini değerlendirirken bu faktörün de göz ardı edilmemesi düşünülebilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu