Genel Haberler ve Makaleler

Starbucks CEO’su Howard Schultz’dan İlham Veren 14 Söz

Dünyanın en büyük ve en başarılı kahve şirketlerinden birinin arkasındaki adam olan Howard Schultz, yoksulluktan gelerek 300.000’den fazla iş imkanı yaratmasının yanı sıra 3 milyar dolarlık da bir servet yaratarak önemli bir başarı hikayesine imza atmış bir isim.

Şu sıralar 2017’de istifa edeceği haberleriyle gündeme gelen Starbucks CEO’sunun, Onward: Starbucks Ruhunu Kaybetmeden Nasıl Yaşam Savaşı Verdi adlı kitabından ilham veren bazı sözler:

İçindekiler

“Ortak ve tutku dolu amaçlara sahip insanlardan oluşan bir topluluk oluşturabilirseniz, her şey mümkündür.”

Starbucks

“Eğer tekrar tekrar deneme konusunda insanlar yeterli kararlılık ve azme sahip olursa; çoğu, hayallerine ve daha ötesine ulaşabilir.”

Starbucks

“İnsanlar Starbucks’ın reklama çok para harcadığını düşünüyor fakat aslında pazarlamaya oldukça az, çok daha fazlasını ise çalışan eğitimine harcıyoruz.”

Starbucks

“Başarı, sırf ne kadar büyüdüğünüz ekseninde tanımlanırsa sürdürülebilir olmaz. Başarı duygusal bir anlamı yoksa sığ bir kavramdır.”

Starbucks

“Eğer küçük hayaller kurarsanız, küçük şeyler yaratmada başarılı olabilirsiniz. Çoğu kişi için bu yeterlidir. Ama geniş ölçekli etki yaratmak ve süreğen değerler yaratmak için cesur olun.”

Starbucks

“Starbucks’ı bir kahve firması değil bir medya şirketi olarak görüyoruz.”

Starbucks

“Çalışanlara yardımsever bir tavır göstermek karı azaltan bir ekstra maliyet olarak görülmemelidir. Tam aksine girişimi, liderinin hayal ettiğinin de ötesinde büyütebilecek güçlü bir lokomotif olarak görülmelidir.”

Starbucks

“Var olmadaki temel sebebinize %100 inancınız olmalıdır.”

Starbucks

“Hayatımızda akla, sağ duyuya ve fikrini aldığımız tecrübeli insanların fikirlerine aykırı tercihler yapmamız için cesaretimizi toplamamız gereken anlar vardır. Bunlara rağmen bu kararı alırız çünkü tüm bu risklere ve rasyonel argümanlara rağmen seçtiğimiz yolun doğru yol olduğuna ve bunun yapılacak en iyi şey olduğuna inanırız.”

Starbucks

“Orijinal olmalısınız, samimi olmalısınız ve başarılı olacağınıza kalbinizden inanmalısınız.”

Starbucks

“Bitiş noktasına yalnız gelirseniz, başarı boştur. Ve en iyi ödül çevrenizin kazananlarla dolu şekilde bu noktaya ulaşmaktır.”

Starbucks

“Gençliğimde kahve işini düşünmüyordum ama babamın hiç çalışma şansı olmadığı bir şirket yaratmayı düşünüyordum.”

Starbucks

“Dürüst ve orijinal olmalı ve saklanmamalısınız. Bence bugünün liderleri hem saydamlık hem de hassasiyet göstermelidir ve bunlarla da güvenilirlik ve tevazu gelir.”

Starbucks

“Bir lider olarak, yolculuğum sadece kazanma veya para kazanma yolculuğu değildi. Bunun yanında, kar ve sosyal vicdan arasında etkili bir dengeye sahip harika ve güçlü bir şirket yaratma yolculuğu idi.”

Howard Schultz

Görsel Kaynak: Starbucks.com

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir