İkinci El Otomobil Alırken 5 Şeye Dikkat Edin

Bu sorunun cevabı bir çok alıcıyı ilgilendiriyor. Bu konuda biraz detaylı yazacağım ve sizlere daha geniş bilgi vermeye çalışacağım. İkinci el otomobil alacakların dikkat etmesi gereken noktaları 6 adımda listeledim:

1. Elektronik testi: Bu kontrolü yapmak için size mutlaka scaner gerekecek. Tanıdığınız ve otomobilden anlayan birilerinden yardım alabilirsiniz. Bu çok önemli bir denetim. Modern otomobiller neredeyse tam bir elektronik sistemle kontrol edilir. Tüm bu sistemler düzenle çalışır. Eğer sistemde ciddi bir sorun varsa gelecekte size ciddi mali zararlar getirebilir. Aynı sebeple bu denetim oldukça önemlidir.

2. Gövde darbesi testi: Burda otomobilin ciddi darbesi olup olmamasına dikkat edin. Otomobilin dışına dikkat edin çeşitli çizikler ve küçük zedelenmeler olabilir, böyle renklenme normaldir. Hatta tek tek detaylar da değişebilir, bu da ciddi bir rahatsızlık oluşturmaz. Esas mesele otomobilin zedelenmemiş olmasıdır.

3. Güç testi: Burda önemli olan motor ve hız kutusudur. Bunları bilen bir kişiye gösterin. Eğer kimse size eşşlik etmiyorsa sadece motoru dinleyin, sakin ve sabit işlemeli. Hız kutusunu otomobili sürerek de deneyebilirsiniz. Pas rahat olmali hiç bir ses olmamalı.

4. Doğru tercih: Bu seçenek genellikle birçok insanı şaşırtıyor. Herkes rahat ve ucuz olan bir otomobil istiyor, böyle bir şey neredeyse imkansız. Otomobil fiyatlarında bir sınır var, istediğiniz özellik ne kadar çok olursa otomobilin fiyatı da aynı oranda çok olacaktır. Böyle durumlarda farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Örneğin, otomobilde sizin için en çok önemli olan 5 özelliği bir yere yazın ve bu özellikler dahilinde araç bakın. Ya da bu işi daha iyi bilen bir kişiye danışın. Şunu da unutmamak gerekiyor; ideal olan bir otomobil yok, sadece size uygun olan otomobil var.

5. Finansman: En ciddi sorunlardan biridir. Birçok insan ikinci el otomobil almaktan korkuyor ve genelde gidip yenisini alıyor. Tabii ki yeni araba ikinci el fiyatlarına göre daha pahalıya oluyor. Birçok alıcının gücü yetmediği içinse genelde kredi alma yoluna başvuruluyor. Bu durum faizi de beraberinde getirdiği için ortada bir zarardan söz etmek mümkün oluyor. Böyle durumlarda sıfır otomobil için kredi çekmek yerine daha genç 2-3 yaşlarında otomobil alabilirsiniz. Buna bir örnek vereyim. Örnek olarak olarak yeni otomobilin 20,000 TL olduğunu düşünelim. Siz bunu alırsanız 3 yılda 30-50 bin km süreceksiniz, aynı zamanda satış fiyatı 12-13 bin TL’ye inecek. Yani siz burada 3 yılda ciddi bir kayıp vereceksiniz. Şimdi ise tam tersini düşünün, 2-3 yıllık otomobil alıyorsunuz, kullanımı az, teknik olarak mükemmel durumda (yukarıda belirttiğim 1, 2 ve 3 numaralı testleri yapmak şartı ile) ama 12 bin TL. Gördüğünüz gibi epey karlı.

İkinci el otomobiller alıcının gözünü korkutsa da güzel bir inceleme sonucunda alınabilir. Sıfır otomobil almakta karlı olabilir ama her zaman dediğim gibi istek ve ihtiyaçlar her şeyi değiştiriyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu