Genel Haberler ve Makaleler

İklim Değişikliği Sonucu Tehlikede Olan 6 Yiyecek

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, yükselen deniz seviyelerinden yüksek hava sıcaklıklarında rekorlara kadar küresel olarak pek çok şeye mal olacak. Bunların yanında çok sevdiğimiz bazı yiyecek ve içeceklerinde de iklim değişikliği sonucu yok olabileceği öngörülüyor. Daha sıcak iklim şartları ve daha sık yaşanacak doğal felaketler dünyanın doğal döngülerinden sapmalara ve avokadodan ıstakoza, çikolatadan kahveye çeşitli gıda maddelerinin tehlike altında olmasına neden oluyor.

İklim değişikliği sebebiyle aşırı pahalı ve daha az kaliteli hale gelmesinin yanında artık olmama ihtimali de olan yiyecekler ise şunlar:

Avokado

Avokado son zamanlarda çiftçi grevlerinin de etkisi ile fiyatı artan bir meyve. Avokadolara en büyük tehdit ise iklim değişikliğiyle ilişkilendirilen sorunlardan geliyor. Sıcak hava ve kuraklıklar Kaliforniya’dan Avustralya’ya kadar çeşitli bölgelerde sorunlar yaratmaya başladı. Yavaş yetişen avokado için iklim çok önemli bu sebeple iklim değişikliğinin etkilerinden önemli ölçüde etkilenecek.

Kahve

Eylül ayında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Climate Institute’ün yaptığı açıklamaya göre dünya üzerinde kahve yetiştiriciliği için uygun olan alan iklim değişikliği sebebiyle yüzde 50 azalacak. Kuraklığın yanında, iklim değişikliği de kahve mahsullerini kahve pası gibi dertlere de yatkın hale getiriyor. Bu durum milyarca dolarlık kayba da neden oluyor.

Bira

ClimateWatch dergisinin raporuna göre daha sıcak ve ağır hava şartları, Amerika’daki şerbetçiotu üretimine de zarar veriyor. Su kıtlığı da tadı daha kötü biralar anlamına geliyor. Bazı bira yapımcıları nehir suyu kıtlığının onları yeraltı suyuyla mayalamaya yapmaya yönlendireceğini ve bunun tat üzerinde olumsuz etkiye sahip olacağını söylüyor.

İstiridye

Şimdilik iklim değişikliği, sıcak sularda daha hızlı büyüyen istiridyelere fayda sağlıyor. Fakat daha sıcak sular, istiridyeleri deniz salganyozlarına karşı daha korunmasız hale getiriyor. Artan su sıcaklıkları istiridye sektörü için birkaç milyar dolarlık bir sorun teşkil ediyorlar.

Çikolata

Kakao çekirdeği yetiştiriciliği için ideal iklime sahip olagelen Endonezya ve Gana’da kakao hasatlarında şimdiden önemli azalmalar gerçekleşmeye başladı. Mars gibi çikolata firmaları değişen iklim modellerinin etkilerini araştırmaları ve zarar azaltma için hava uzmanları ile çalışmaya başladı. İklim değişikliği sonucu gelecekte kakao tedariği ve kalitesinde düşüş bekleniyor. 50 100 yıl sonra çikolata yemek bir lüks haline gelebilir.

Istakoz

Maine Üniversitesi Okyanus Çalışmaları ekibinin çalışması ve The Guardian haberine göre, Okyanus suyu sıcaklıkları beş derecen fazla artarsa yavru ıstakozlar hayatta kalamama durumu yaşayabilir. Maine Körfezi’nin 2100’e kadar bu sıcaklıklara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da Maine ıstakozlarının 330 milyon dolarlık sektörden 80 yıl sonra yok olmaya doğru gideceğini gösteriyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir