Genel Haberler ve Makaleler

Rakiplerini Muhtemelen Bir Hayli Rahatlatan İlk Apple Orijinali: Planet of the Apps

Apple orijinal içerik söz konusu olduğunda oyuna epey geç ve kötü başladı. Gene de ilk çabasının bir anlam ifade ettiğini söylemeden geçmemek gerekiyor.

Şirket, Salı günü Planet of the Apps adlı ilk orijinal serisini tanıttı. Apple Music abonelerinin izleyebileceği ve 10 bölümden oluşan serinin ilk bölümü şu anda sınırlı bir süre için ücretsiz olarak izlenebiliyor. Serinin yeni bölümleri de her Salı günü yayınlanıyor.

Şirketin ilk orijinal serisi Planet of the Apps, iOS uygulama geliştiricilerine odaklanarak, bir uygulamanın gelişim sürecini izleyicilere aktarıyor. Uygulama geliştiricilerinin yarışma formatına göre aynı zamanda jüri üyelerini de ikna etmesi gerekiyor. Jüri koltuğunda da Amerikalı seri girişimci Gary Vaynerchuk, müzisyen will.i.am, oyuncu Jessica Alba ve Gwyneth Paltrow oturuyor. Yarışmada finali görecek uygulamalara da 10 milyon dolara kadar finansman desteği vaat ediliyor.

Apple, bu seriyi yayınlama kararı alırken ne düşündü bilmiyorum ama şu anki en büyük rakipleri Netflix ve Amazon’un rahat bir nefes aldığına kesinlikle eminim. Zira Apple için çok daha kötü bir başlangıç olamazdı.

Benzeri yarışma formatlarının Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede büyük izlenme payları aldığı bir gerçek. Yetenek Sizsiniz ya da O Ses gibi formatları oturup izlemek eğlenceli olabilir lakin Apple’ın da tahmin edebileceği gibi Planet of the Apps herkese hitap etmiyor. Jessica Alba ya da will.i.am bir yazılım yarışmasını herkesin izlemek isteyeceği kadar eğlenceli yapabilir miydi ki? Yapamadı.

Dahası Planet of the Apps, iOS için hazırlanmış 40 dakikalık bir reklam filmini andırıyor.

Apple için Planet of the Apps pek de umut verici bir başlangıç olmadı, umalım da şirketin ikinci orijinal içerik denemesi ilkinden çok daha kötü olmasın.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir