İngilizce Öğrenmek için En Etkili 10 Yöntem

Yazının devamında doğrudan İngilizce öğrenmekten bahsedecek olsam da bu adım ve de teknikleri öğrenmek istediğiniz herhangi bir yabancı dil için de kullanabilirsiniz.

Dil öğrenmek, günümüzde herkesin kati suretle kariyeri için ihtiyacı olan zaruri gereklerden bir tanesi. Özellikle de İngilizce uluslar arası alanda çok fazla kabul görmüş bir yabancı dildir. Gerek özel sektörde gerekse de kamu sektöründe İngilizce dil yeterliliği artık zaruri hale gelmiştir. İş hayatınızda karşınıza çıkmasa bile, artık bir ürün alırken, internette araştırma yaparken ya da sevdiğiniz bir konu hakkında bilgi sahibi olmak isterken karşınıza binlerce İngilizce kaynak çıkabiliyor. Bu sebeple artık gündelik hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi İngilizce öğrenmek.

Küçük yaşlardan beri sürekli İngilizce dersleri alırız. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite… Ancak birçok insan İngilizcesinin yeterli düzeyde olmadığından hayıflanır durur. Türkçe konuşmamızda ve yazmamızda bir sıkıntı yoksa sürekli Türkçe düşünmeye alıştığımızdan, aynı dilde şarkılar dinleyip kitaplar, haberler, yazılar okuyup sürekli zihnimizi aktif halde tutmamızdan kaynaklıdır bu durum. Türkçenin ana dilimiz olmasıyla ilgili değil. Aslında basit gibi görünen ama hepimizin göz ardı ettiği bu noktaları dikkatlice düşündüğümüzde dil öğrenmenin aslında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Dil öğrenmek için yalnızca ve sadece pratiğe ihtiyacınız vardır. Öğrenmesi saatlerinizi alan ve sürekli sıkıldığınız gramer kurallarını cümlelerin içine yerleştirmenizi isteyen derslere değil…

İşte ben de bugünkü yazımda yabancı dilinizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğim. Bunun birçok yolu var. Gelin hep birlikte adım adım ilerleyelim.

1. Gramer hakkında bilginiz olsun

İngilizce öğrenmek istediğinizde dilin 4’e ayrıldığını göreceksiniz. Bu bölümler Reading (okuma), Listening (dinleme), Writing (yazma), Speaking (konuşma) şeklindedir. Tüm bunlarda yetkinlik kazanabilmeniz için öncelikle en azından orta düzeyde de olsa dil bilgisi kurallarını bilmeniz gerekir. Sonuçta dil bilgisi kurallarını bilmezseniz okuduklarınızı ve dinlediklerinizi anlayamaz, yazı yazamazsınız.

Her birimize ilkokuldan beri sürekli İngilizce gramer dersleri verilir ama çoğumuz bu konuda yetersiz hissederiz kendimizi. İşte bu da var olan bilgiyi başka şeylerle desteklememekten kaynaklıdır. Unutmayın ki dil öğrenmek uzun ama ne yaptığınızı biliyorsanız oldukça da kolay bir süreçtir.

Ayrıca dil bilgisi öğrenebilmek için illa bir kursa gitmenize ya da bir okulda eğitim almanıza gerek yoktur. Her zaman yabancı dil öğrenmek için çeşitli kaynaklar bulabilir, kendi kendinize öğrenebilirsiniz. İngilizce için bu konuda size en çok Longman ve Cambridge yayınlarının kitaplarını önerebilirim. Kitaplarda yazılanları harfiyen uygulayıp günde en az 4-5 saatinizi dil öğrenmeye ayırırsanız kısa sürede ciddi bir birikime sahip olabilirsiniz.

Kitap üzerinden çalışmak istemiyorsanız, size çeşitli mobil uygulama önerisinde de bulunacağım. Böylelikle yolda işinize, okulunuza giderken de rahatlıkla İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Uygulama önerilerini sonraki ilgili alt başlıkta görebilirsiniz.

2. Kelime hazinenizi geliştirin

Dil bilginizi bir şekilde tamamladıktan sonra en önemli şey onu kullanabilmektir. Elinizdeki bilgileri kullanabilmek için de çok fazla kelime öğrenmeniz gerekir. Aslında bakacak olursanız, kelime öğrenmenin sonu yoktur. Sizin yapacağınız şey gündelik hayatta kullanılan kelimeleri kolay bir şekilde hafızanızda tutmaya çalışmak olacaktır. Yoksa elinize alın sözlüğü ve hepsini ezberleyin, bunun sonu yoktur.

Hafızam iyi değil bu yüzden de ezber yapamıyorum diyorsanız, kendinize küçük notlar hazırlayın. Oyun kağıtları gibi küçük renkli kağıtlara birkaç kelime yazıp böyle bir kutu oluşturabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan da destek alarak bunu bir oyun haline dönüştürebilirsiniz.

Bir kelime defteri hazırlayabilir ve haftada bir oradaki kelimeleri düzenli olarak yeniden yazıya geçirebilirisiniz. Benim kelime ezberlememe en çok yardımı dokunan şey, İngilizce Scrabble oynamaktı.

  • Öğrendiğiniz kelimeleri yüksek sesle tekrar etmek,
  • Kelimelerle gelişigüzel cümleler oluşturmaya çalışmak,
  • Gece yatmadan ya da belirli saatlerde sistemli bir şekilde kelimeleri tekrar etmek,
  • Kitap mağazalarında satılan kelime kartlarından edinmek,
  • Size öğrendiğiniz kelimeyi çağrıştıracak bir görsel ile ezber yapmaya çalışmak etkili ezberleme taktikleri arasındadır.

Bunların hepsi birer çözümdür. Yeter ki isteyin.

3. Yabancı şarkılar dinleyin

Teknoloji ve internet bu kadar gelişmişken her bir kaynağa ulaşabiliyoruz. Müzik sektörü de ulaşabildiğimiz alanlardan bir tanesi. Her birimizin hayranı olduğu yabancı bir sanatçı illa ki vardır. Onun şarkılarını dinlemekten de keyif alırsınız. İşte bu durum size yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz şarkının sözlerini internetten indirip aynı anda şarkıyı da açarak şarkıya eşlik etmeye çalışın. Bilmediğiniz kelimeleri sözlükten bulun. Hem kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenirsiniz, hem de dile kulak yatkınlığınız olur. Bir yanda sevdiğiniz şarkıyı dinlerken bir yandan da yabancı dilinizi geliştirme imkanı bulmuş olursunuz. Bu sebeple yabancı dil öğrenmek/geliştirmek sizin için eziyet olmaktan da çıkmış olur. Şarkıları gerçekten dinelemeye sözlere duymaya çalışmayı unutmayın. Aklınızın kelimeleri seçmesine yardımcı olun.

Sözleri de yazılı olan İngilizce şarkıları YouTube’dan da bulabilirsiniz. Örneğin şöyle:

4. Yabancı diziler, programlar ve filmler izleyin

Dilinizi geliştirme/öğrenme yolunda önereceğim bir diğer seçenek yabancı diziler, programlar ve filmler izlemenizdir. Komedi, korku, romantik ya da fantastik… Hangi türü seçerseniz seçin mutlaka yabancı bir şeyler izlemeye gayret edin.

Örneğin, ben bu konuda yabancı dizilerin çok fazla yararını gördüm. Okula giderken ya da eve dönerken, ders aralarında telefonuma 20 dakikalık bir dizi indirirdim ve onları izlerdim. Hem yolda sıkılmamış oluyordum hem de zamanımı dilimi geliştirerek değerlendiriyordum. Mesela Friends dizisi bu konuda önerebileceğim en şahane dizidir. Kullanılan cümleler çok uzun değil ve rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Gündelik konuşma diline dair birçok kalıbı buradan öğrendim. İlk olarak diziyi Türkçe altyazılı bitirdim sonrasında İngilizce altyazılı olarak izledim. İnanın bu İngilizce öğrenmenin gerçekten etkili bir yolu.

5. Yabancı dilde yazılan kitapları okuyun

Bu ilk zamanlarda biraz sıkıcı gelse de seviyenize göre derlenmiş hikaye kitapları edinebilirsiniz. Ya da yabancı gazeteler takip edebilirsiniz. Newsweek ya da The Guardian gibi… Bunların hiçbiri olmuyorsa telefonunuzu İngilizce kullanmayı deneyin. Sosyal medyadan ilgi alanınızla ilgili global sayfaları takip edin. Orada yayınlanan yazıları okuyun bilmediğiniz kelimeleri telefonunuza not alın. Çok fazla okursanız dil bilgisine o kadar hakim olur yazarken de zorlanmadan hatasız bir şekilde yazılar yazarsınız.

Hem iş dünyasında kendinizi geliştirmenize yönelik yazılmış hem de yönetime dair ipuçları veren dili de ağır olmayan bir kitap önermek isterim. It’s Not How Good You Are, It’s How Good You Want To Be, Phaidon yayınlarından çıkmış, Paul Arden tarafından yazılmış bu kitabı kesinlikle okumanızı öneririm.

6. Yabancı arkadaşlar edinin

Yurtdışına çıkmadan yabancı insanlarla nasıl tanışacağım diye düşünüyorsanız, bunun için de imkan bulmak sizin elinizde olan bir şey. Mektup arkadaşı edinebilmenize imkan tanıyan, karşılıklı olarak birbirinize bildiğiniz dilleri öğretebileceğiniz çeşitli sosyal platformlar var ya da italki.com veya interpals.com gibi sitelerden de arkadaş edinebilir dilinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle İngilizce yazmanız bu hususta çok fazla gelişir ve çok yararını görürsünüz.

Bunun dışında çeşitli belediyeler ‘turizm elçiliği’ imkanı tanıyor birçok öğrenciye. Gün boyunca bir turist kafilesini gezdiriyor ve karşılığında belediyeye bağlı olarak para da kazanabiliyorsunuz. Hatta bir arkadaşım bu sayede Almanca bilgisini sıfırdan çok iyi bir seviyeye kadar çıkardı. Bu sebeple bu tür imkanlarla yabancı arkadaş edinebilir yalnızca İngilizce değil başka diller de öğrenebilirsiniz.

7. Podcast dinleyin

Bunu da yabancı şarkılar dinlemek gibi düşünebilirsiniz. Spor yaparken, yolda yürürken ya da evde dinlenirken müzik dinlemek yerine çeşitli konularda podcastler dinleyebilir yabancı dile karşı kulak yatkınlığı oluşturup telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Örneğin, BBC Learning English ya da Freakonomics’in podcastlerini dinleyebilir, aradaki aksan farklılıklarını görebilir, kendi telaffuzunuzdaki hataları da bu sayede belirleyebilirsiniz. Son zamanlarda herkesin yakından bildiği Spotify’da da çeşitli podcastler yayınlıyor. Uygulamayı kullanıyorsanız ondan da yararlanabilirsiniz.

8. Mobil uygulamalar kullanın

Mobil uygulamalar bu hususta ziyadesiyle işinizi kolaylaştıracaktır. Kendimize bile zor vakit ayırdığımız şu yoğun zamanlarda dil öğrenmeye ekstra zaman harcamak bizler için çok zor bir uğraş haline geldi. Tüm bunları ortadan kaldırmak için yabancı dil eğitim hizmeti veren kurumlar bunu mobil uygulamalar üzerinden yapmaya başladı. Çoğunluğu ücretsiz olan bu uygulamalardan bir örnek vermek istiyorum: newsinlevels isimli bir uygulama kendi İngilizce seviyenize göre haber okuyup onu dinlemenize olanak tanıyor. Bir haberin İngilizcenin 3 seviyesine uyarlanmış hali mevcut. Kolay, orta ve zor… Seviyelere göre kelime kullanımları ve anlatımları değişiyor. Dilinizi geliştirmenize çok yardımcı olacağını düşündüğüm bir uygulamadır.

Özellikle Memrise isimli uygulama dil öğrenme konusunda çok iyi bir uygulama. Sadece İngilizce öğrenmenizi sağlamıyor. Bu uygulama dünyadaki konuşulan her dili pratik yaptırarak öğrenmenize ücretsiz bir şekilde imkan tanıyor. Uygulamada öğrenmek istediğiniz dile yönelik çeşitli dersler yer alıyor. Örneğin, İngilizce dersleri ya da derslerden farklı olarak ‘Öğrenilmesi Gereken 500 İngilizce Kelime’, ‘Bilmeniz Gereken 1000 İngilizce Kelime’ gibi pratik ek derslerde uygulamada mevcut. (Ücretsiz)

Ayrıca Voscreen adlı çok güzel bir uygulamada var. Uygulama seçtiğiniz dile yönelik size çeşitli video kliplerden, filmlerden ya da programlardan tercihinize göre altyazılı ya da altyazısız akışlar gösteriyor ve gördüğünüz, duyduğunuz şeyin size ne olduğunu soruyor. Dilinizi geliştirmeniz için gerçekten güzel bir uygulama. (Ücretsiz)

Son olarak bir de kendi kendine dil öğrenmeye çalışan çoğu kişinin bildiğini tahmin ettiğim Duolingo uygulaması var. Bu uygulamadan da İngilizce dahil pek çok dili çeşitli dersler alarak, dinleme, okuma, yazma pratikleri yaparak öğrenmeniz mümkün olabiliyor. (Ücretsiz)

9. Seyehate çıkın, yurtdışına gidin

Aslına bakacak olursanız dil öğrenmenin en kestirme yolu yurtdışına gitmektir. 5 ya da 6 aylık bir süre zarfında rahatlıkla yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Yurtdışına çıkmak için çok fazla imkanınız yoksa çeşitli kuruluşlarla yurtdışına çıkmayı deneyebilir ya da gönüllü programlara katılabilir karşılığında kalacak yer ve yiyecek ihtiyacınızı temin edebilirsiniz.

En çok bilinen imkan Work and Travel olsa da çeşitli kuruluşlar gönüllü faaliyetlere katılma hakkını verirler. Karşılığında para bile kazanabileceğiniz çeşitli organizasyonlarda görev alırken yabancı dilinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca çok makul fiyatlardan bir bilet alarak trenle Avrupa’yı gezme (Interrail) imkanınız da vardır. Ayrıntılı bilgi için TCDD’nin bu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

10. Öğrenirken anadilinizde düşünmemeye çalışın

Bir dil öğrenirken ya da geliştirirken yapılan en büyük hata budur. Önce Türkçe düşünür sonra onu İngilizceye çeviririz. Bu da bizim zorlanmamıza sebep olur, en sonunda da konuşmaktan vazgeçmemize neden olur. Bunun önüne geçebilmek için İngilizce düşünmeye alışmalıyız. İngilizce düşünebilmek için de çok okumalı, çok dinlemeli çok yazmalıyız. Ancak bu sayede bu korkularımızdan kurtuluruz.

Yukarıda da dediğim gibi dil öğrenmek uzun fakat kolay bir süreçtir. Yapacağınız pratiklerle İngilizce ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir yabancı dili öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bunun sizin elinizde olduğunu unutmayın. Önce gerçekten isteyin. İstemediğiniz takdirde yurtdışında en iyi dil okullarına da gitseniz öğrenemezsiniz. İstiyorsanız, pahalı kaynaklara ya da dil okullarına ihtiyacınız yoktur. Çünkü dil öğrenmenizi sağlayacak tüm kaynak ve araçlara günümüzde ücretsiz bir şekilde ulaşmak son derece kolaydır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu