Genel Haberler ve Makaleler

İngiltere’de İş Kurmak Türkler için Oldukça Kolay

İngiltere’de iş kurmak istiyorum diyenler için bu yazıda İngiltere’de iş kurma şartları ve konuyla ilgili önemli bilgilere değineceğim.

Ankara Antlaşması, İngilizce olarak European Community Association Agreement (ECAA) sayesinde Türk Vatandaşları İngiltere’de kendi işlerini kurabilmektedir. İmzalanan antlaşma sayesinde işini İngiltere’de kurmak isteyen Türk Vatandaşlarına yaşama ve çalışma izni verilir. ECAA ile yapılacak başvurunun onaylanması ardından verilecek vizeyle İngiltere’de işinizi kurup, çalıp, yaşayabileceğiniz gibi aynı zamanda gerekli şartların sağlanmasıyla birlikte vatandaşlık başvurusu yapmanızda mümkündür.

İngiltere’de iş kurabilmeniz için en önemli şart, elinizde bir mesleğinizin olması ve bu meslekten kendinize yetecek ve işinizi devam ettirebilecek ölçüde para kazanabiliyor olmanızdır. Sahip olduğunuz iş; yazılımcılık, pazarlamacılık, boyacılık, temizlikçilik ve çok daha küçük ölçeklerde de olabilir. Yani, ECAA ile İngiltere’de iş kurabilmek için kendi işinizi yapıyor olmanız ve bu işi devam ettirebilecek kadar para kazanıyor olmanız yeterlidir.

İngiltere’de İş Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

İşinizi kurabilmeniz için belirlenmiş bir sermaye tutarı bulunmuyor. Bu da demek oluyor ki, herhangi bir şekilde sermaye transferi yapmanız ve sermaye tutarı göstermeniz gerekmiyor. Fakat, işinizi kurabilmenizi sağlayacak miktarda maddi birikiminizin olması önemli. Netice itibariyle işinizi kurmak için paraya ihtiyacınız olacak.

Sermaye hesaplaması için birkaç basit yöntem deneyebilirsiniz. İlk etapta yaklaşık 2 ay boyunca İngiltere’de yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar para ayırarak, hesaplama işlemine başlayabilirsiniz. Örneğin, 2500 ila 3000 sterlin işinizi kuracağınız şehir için ilk 2 ay yaşamsal ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır. Mesela, web tasarım işi kuracağınızı düşünelim; bunun için bilgisayar, çeşitli yazılım programları, ofis malzemeleri, internet bağlantısı, elektrik gibi masraf kalemleriniz olacaktır. Türkiye’deki fiyatlarla basit bir sermaye planı hazırlayıp, toplam tutarı İngiliz sterlinine çevirmeniz, kaba taslak ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacağını ortaya çıkaracaktır.

İngiltere’de İş Kurmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ülkemizde ve İngiltere’de eş zamanlı olarak faaliyet gösteren danışmanlık şirketleri, iş kurmanız için tüm stratejik çalışmayı ve iş kurulum işlemlerinizi yürütebiliyorlar.  Bu konuda pek fazla bilginiz yoksa bir danışmanlık şirketiyle görüşerek yardım almanızı öneririm.

Genel olarak İngiltere’de iş kurmadan önce; Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Kurumu’nun (UKTI) tarafınıza bildireceği önerileri uygulamanız gerekiyor. İşiniz için teşvikler, gerekli mekan, işinizle ilgili ticari stratejilerin belirlenmesi ve bu konudaki tavsiyeleri uygulamak önemli. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktada uyum süreci. Bu süreç kapsamında vergi uyumu, bordro, defter tutma ve muhasebe gibi konulara titizlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bu ve diğer tüm konularda danışmanlık şirketleri sizi bilgilendirerek, süreç konusunda eğitim verebiliyor.

İngiltere’de İş Kurma Şartları

Az öncede belirttiğim gibi İngiltere’de ECAA vizesi alarak iş kurabilmek için iki şartı karşılamanız gerekiyor. Birincisi, gerçek anlamda işinizi kurmak için yetecek birikime; ikinci olarak, yaşamanızı ve işinizi devam ettirebilecek kadar para kazanıyor olmanız gereklidir. Bu şartları sağladığınız takdirde işinizi İngiltere’de kurmak için ECAA vizesine başvuru yapabilirsiniz. Verilen bu vizede herhangi bir çekiliş bulunmamaktadır. Vize başvurunuzun onaylanmasını takiben tüm şartları yerine getirmiş olursunuz.

ECAA Vizesi Hangi Avantajları Sağlıyor?

En önemlisi kendi işinizi kurabiliyorsunuz, bunun dışında bu vizeyle kurduğunuz işte yanınızda herhangi bir işçi çalıştırma zorunluluğunuz bulunmuyor. Tek başınıza kendi işinizde çalışabilirsiniz ki bu da önemli bir avantaj sağlıyor.

18 yaş altında bakmakla yükümlü olduğunuz küçük çocuklarınızı da yanınızda götürebiliyorsunuz. Bunun dışında eğer ailenizle İngiltere’ye gidiyorsanız, aile bireyleri istediği işte çalışabilir. Kendi işinizi yaptığınız 4 yılın ardından süresiz oturum iznine başvuru yapabiliyorsunuz. Süresiz oturum izni sayesinde İngiltere’de kelimenin tam anlamıyla özgür oluyorsunuz ve kendi işinizi yapmak istemiyorsanız istediğiniz herhangi bir işte çalışabiliyorsunuz.  5 yılı tamamlamanızın ardından dilerseniz, İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, ECAA vizesiyle İngiltere’de bulunan tüm kamu hastane ve polikliniklerinde ücretsiz tedavi olabiliyorsunuz.

ECAA Vizesi ile İngiltere’de iş kurmak ve daha fazla fikir almak için bu konuda danışmanlık veren şirketlerden bilgi alabilirsiniz.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir