Genel Haberler ve Makaleler

Instagram, kullanıcılarının uygulama içinde alışveriş yapmasını istiyor

Popüler sosyal medya sitesi Instagram, kullanıcıların uygulama içinden alışveriş yapabilmesini sağlayacak yeni bir özellik üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Yenilik ile ilgili açıklama geçtiğimiz hafta içi geldi.

Gelecek haftadan itibaren, Levi’s, J.Crew gibi markaların da için de bulunduğu ABD merkezli perakende firmaları, Instagram’ın bu özelliğini ABD’de kullanmaya başlayacak. Yenilikle birlikte, ürün içeren fotoğraflarda, ‘ürünleri görmek için buraya tıklayın’ ibaresi yer alacak. Belirtilen yerlere dokunan kullanıcılar foto üzerindeki ürünlerin isimlerini ve fiyatlarını görebilecek. Ayrıca daha detaylı bir açıklamayı da görüp isterlerse “şimdi satın al” kısmına tıklayıp satıcının internet sitesine yönlendirilebilecekler.

Instagram yöneticisi Jim Squire bu yeniliğin kullanıcıların Instagram’ı kullanma şekillerini yansıttığını belirtti. Squire, yaptıkları araştırmalara göre Instagram kullanıcılarının yüzde ellisinin uygulama üzerinden bir iş yürüttüğünü ve kullanıcılarının yüzde altmışının Instagram üzerinden yeni ürün ve servisler keşfettiklerini söyledi. Bu yenilikle beraber, Instagram, ürünleri beğenip hakkında daha fazla bilgi edinme ve satıcı firmanın sitesine gitme sürecini daha hızlı ve akıcı hale getirecek.

Şimdilik 20 perakende firması ücret ödemeden alışveriş özelliğini test edecek. Instagram ise bu yeniliğe, firmaların ürün fotolarını kendilerini takip etmeyen kullanıcılara göndermesini içerebilecek bir reklam öğesi de eklemeyi düşünüyor. Instagram’ın yeni özelliği zamanla diğer ülkelerde de uygulamaya geçirilecek.

Instagram’a paralel olarak Instagram’ın ana firması Facebook da ticari girişimlerini artırıyor. Facebook geçen ay Craiglist benzeri bir Pazaryeri özelliğini tanıtmış, Messenger uygulamasına satıcılara sohbet üzerinden doğrudan satış yapmaya olanak veren ödeme işlevselliği koymuştu. Sosyal medya devi Facebook, sayfa sahiplerine fotoğraflarındaki ürünleri etiketleme özelliği kazandırma üzerine de çalışmalar yapıyor.

2012’de Facebook’un hizmet dahilindeki ilk nesil dükkanları başarılı olamamış, Gamestop, JC Penney, Nordstrom ve Gap gibi firmaların Facebook dükkanları iyi satış rakamlarına ulaşamayınca açıldıktan kısa süre sonra kapanmıştı. Facebook, 2011’de de ‘günlük indirimler’ servisini de lansmanından dört ay sonra kapatmıştı.

Peki ne değişti, Facebook’un uygulamaları eskiye göre çok da büyük ve yaygın olarak kullanılıyor. Facebook 2012’de Instragram’ı bir milyar dolara satın aldığı zaman, Instagram’ın sadece 30 milyon kullanıcısı vardı. Şu anda ise Instagram aylık 500 milyon faal kullanıcıya sahip.

Ayrıca, insanlar artık mobilden alışveriş yapma konusunda eskiye nazaran çok daha rahatlar. Facebook kullanıcılarının çoğu da mobil kullanıcılardan oluşuyor. Emarketer, ABD’nin perakende mobil ticaret (m-ticaret) satışlarının yüzde 39 artışla 2016’da 123 milyar dolara olacağını öngörüyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir