Genel Haberler ve Makaleler

Instagram’la rekabette Snap’ten İki Yeni Hamle Geldi

Instagram’la rekabet konusunda şimdiye kadar pek de ilerleme kat edemeyen Snap, iki yeni hamle yaptı. Bunlardan ilki uygulama üzerine yerleştirdiği “Maps” özelliği oldu. Bir diğeri de henüz Instagram’dan gelen herhangi bir rekabetle karşı karşıya kalmadığı “orijinal içerik” alanına dair Time Warner ile yaptığı yeni bir anlaşma oldu.

Snap’in “Haritalar” özelliği işe yarar mı? Muhtemelen hayır, ama Snap yine de denemek istiyor

Sosyal ağ Snapchat, uygulamaya otomatik konum takibi ekliyor. “Snap Maps” adı verilen özellik sayesinde arkadaşlarımızın nerede ve ne yaptıklarını görmemiz mümkün oluyor.

Şirket, uygulama kullanıcılarının listesindeki arkadaşlarının nerede olduklarını ve ne yaptıklarını görmelerini sağlayacak “Snap Maps” adlı yeni bir özellik geliştirdi. Bununla ilgili bir video tanıtımı da yayınlandı.

Video tanıtımında iki arkadaşı bir gece dışarıda ve ne yapacaklarından emin olamadıkları bir şekilde dolaşırken görüyoruz; onlar da diğer arkadaşlarının nerede olduklarını ya da hangi etkinliklere katıldıklarını görmek için Snapchat’i açıyorlar. Özelliğin kullanımı da gösterildiği kadar basit.

Haritalar özelliğinin kullanılması için kullanıcıların konumlarını paylaşmayı seçmeleri gerekiyor ve bunu yaptıkları takdirde, her uygulamayı açışlarında konumları güncelleniyor.

Birçok akıllı telefon kullanıcısı, uygulamalara konum erişim izni verirken çok rahat davranıyorlar fakat mevzubahis özel hayat olunca burada kırmızı çizgi biraz değişiyor. Kabul etmek gerekir ki insanlar ve özellikle de Snapchat kitlesi, eğlendiklerini arkadaşlarının görmesini isteyeceklerdir, ancak çoğu zaman yaşanılan hayatın sosyal medya profillerinde gösterildiği kadar heyecanlı ve eğlenceli olmadığı da bilinmeyen bir şey değil.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, kullanıcılar, herkesin eğlencenden eğlenceye koştuğu (!) bir Cumartesi gününde arkadaşlarına evde oturduğunu söylemek isteyecek mi? Ya da ilk buluşmada kaç kişi arkadaşlarını da peşinden sürüklemek isteyecek? Muhtemelen hiç kimse.

Snap, kullanıcılar tarafından gönderilen fotoğraf ve videolarla büyük bir veritabanına sahip ve şirket, bunların daha fazla görüntülenmesini arzuluyor. Zira böylece daha fazla reklam gösterebilir ve uygulama içinde kalma süresini uzatabilir. Bu iyi bir fikir fakat kullanıma açtığı yeni özellik olmadan da tüm bunlar arama çubuğu kullanılarak zaten yapılabiliyor, üstelik kimse konum paylaşmak zorunda kalmıyor.

Şirket, kullanıcılarının platformla çok daha fazla etkileşime girmesi için daha fazla yol arıyor ve en popüler özelliklerini hızla kopyalayan Instagram’dan ayrılmanın yollarını bulması gerekiyor.

Hep Instagram (Facebook) kopyalacak değil. Snap’in geliştirdiği son özellik de Foursquare’i anımsatıyor. Fakat Snap’in bu kullanıcı kitlesine sahip olmadığı da açık.

Snap, önümüzdeki iki sene boyunca her yıl 10 orijinal şov için Time Warner ile 100 milyon dolarlık yeni bir anlaşma imzaladı

Snapchat

Yatırımcılar Snap’e olan inançlarını kaybediyor olabilir, ama şirket yatırımcıların güvenini tekrar kazanmak için çalışmaya devam ediyor.

Şirket, önümüzdeki iki sene boyunca her yıl yaklaşık 10 kadar orijinal şovu platforma eklemeyi ve kullanıcılarına sunmayı amaçlıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, şovlar Time Warner birimleri arasında yer alan Turner, Warner Brothers ve potansiyel olarak HBO’dan gelecek. Snap ve Time Warner, orijinal şovların uygulamadan elde edilen reklam gelirlerini paylaşacak.

Snap hisseleri, geçtiğimiz hafta geç saatlerde 17 dolar olan halka arz fiyatına döndükten sonra, Pazartesi günü bu haberin ardından yüzde 2 artarak 17.91 dolara yükselmişti. Fakat Salı ve Çarşamba günü bu seviyenin altına indi. Şirket hisseleri Çarşamba gününü 17.27 dolardan sonlandırdı.

Yatırımcılar, Snap’in kendisini Instagram’dan ayırma ve kullanıcı büyümesini tekrar sağlayabilmesi konusunda hala endişeli. Facebook Instagram’a kopyaladığı popüler Snapchat özellikleriyle başarılı oluyor, ancak orijinal şov içerikleri söz konusu olduğunda ikili şu anda bu alanda rekabet etmiyor. Elbette Instagram’ın da bu yöne hareket etmesiyle işler her an değişebilir.

Snap’in son iki hamlesi bunlar oldu. Orijinal şovların hakkını vermek gerekiyor, ancak şirketin Haritalar özelliği kullanıcıları tarafından benimsense bile Instagram ile rekabet etmesine yardımcı olmayacaktır.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir