İnternet bir ‘CIA Projesi’ mi?

Geçtiğimiz hafta ülkemizde benzer bir internet yasasını parlamentodan geçiren Rusya, Putin’in konuyla ilgili açıklamalarını tartışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Saint Petersburg’da düzenlediği basın toplantısı sırasında, İnternetin bir ‘CIA Projesi’ olduğunu iddia etti. ABD’nin deniz aşırı istihbaratının bir ürünü olarak gösterdiği ‘İnternet’in halen CIA tarafından geliştirildiğini belirtti. Şu anki internet durumunun CIA‘nın istediği yönde olduğunu sözlerine ekleyen Putin, Rusya’nın kendini koruması gerektiğini deklare etti.

Rusya parlamentosundan geçen söz konusu internet yasası, yabancı sosyal medya platformlarına sunucularını Rusya’ya yerleştirme zorunluluğu getiriyor. Yasa ayrıca kullanıcıların son 6 aylık bilgilerinin de kopyalanmasını öngörüyor.

Ayrcıa, Rusya’nın bağımsız bir internet oluşturmasını sürekli belirten Putin bu konuda yalnız değil, keza ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) internet trafiğini izlediğinin ortaya çıkmasının ardından Almanya ve Fransa ortaklaşa bir kararla aylar öncesinden bağımsız bir internet ağı üzerinde çalışmalara başlamıştı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu