İnternet, işletmenize kaç yeni müşteri kazandırabilir?

İnternet, reklamcılık ve sosyal medyayla işletmelere avantajlarla geri dönüş sağladığı gibi dezavantajlarla da geri dönüş sağlayabiliyor.

Bugün herhangi bir işletmenin sosyal medyada aslı olan ya da olmayan iddialarla karşılaşması işletmeler için internetin istenmeyen, kötü sonuçları arasında yer alıyor. En son İstanbul’da bir kafede nargilelerin altlıklarında sırf daha iyi görsel sunum amacıyla yüzen balıklarla servis edilmesi sosyal medyada büyük yankı uyandırmış ve kafe aldığı tepkilerden sonra geri adım atmıştı. Aynı şekilde ülkenin en büyük süpermarket zincirlerinden biri de geçtiğimiz haftalarda çalışanlarından birine yöneltilen ‘taciz’ iddiasıyla mücadele etmek zorunda kalmıştı.

İster büyük ister küçük işletmeler olsun hiçbir fark olmaksızın internetin avantajları da dezavantajları da işletmeleri aynı şekilde etkiliyor. İnternet ve sosyal medyanın olumsuzluğu bir yana bu teknoloji işletmeler için daha fazla potansiyel müşteri kazanmak gibi önemli bir avantajı da beraberinde getiriyor.

Günümüzde hemen herkes internette. Potansiyel müşterilere reklam şirketlerinin sağladığı hedeflemelerle doğrudan ulaşmak mümkün. Örneğin İstanbul, Kadıköy’de sahip olduğunuz bir işletmeye müşteri çekmek için sadece Kadıköy lokasyonunu hedefleyebiliyorsunuz. İnternetin en güzel yanlarından biri potansiyel müşterilere kesin ve daha az maliyetle ulaşabilmektedir. Üstelik internete reklam vermek hiç de zor değil.

İnternetin kötü yanlarını görmektense iyi yanlarını görüp, işletmeniz için kullanmaya başlamanız gerekiyor. İşletmenizin ne işle uğraştığı, ne kadar büyük ya da küçük olduğunun hiçbir önemi yoktur. Hala işletmenize ait sosyal medya hesaplarınız yoksa bir an önce bu yönde bir adım atmanız, potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Okyanus ötesinde konuyla ilgili çok taze bir hikaye var.

Önce bu hikayenin kahramanlarıyla tanışın: müşterisi olmadığı için iş yapmayan bir işletme sahibi (John McMillan), işletmenin verdiği hizmetten memnun kalan bir müşteri (Colin Ross) ve sosyal medya…

Colin Ross, Kanada’nın Alberta eyaletindeki Lethbridge kentinde yer alan Whitbie’s Fish & Chips adındaki bir mekana giderek bir balık menüsü sipariş eder. Mekanın servisinden, sunumundan ve temizliğinden etkilenen Ross, kendisi dışında içeride sadece 70 yaşlarında olan işletme sahibi John’un olduğunu görünce üzülerek mekan sahibine işlerinin nasıl gittiğini sorar. İşletme sahibi yaşlı adam, günün sonunda kendisine yetecek kadar bile kazanç sağlayamadığından bahseder.

Tüm bunların üzerine müşteri Colin Ross, işletmeden ne kadar memnun kaldığını, bu işletmenin ve sahibinin daha fazlasını hak ettiğini ifade eden bir yazıyla Facebook’ta paylaşım yaparak, insanları Whitbie’s Fish & Chips’e gitmeleri için teşvik eder.

Kısa sürede reklamında etkisiyle Ross’un gönderisi binlerce kişi tarafından paylaşılır ve görüntülenir. Paylaşımdan iki gün sonra Whitbie’s Fish & Chips’e 400 yeni müşteri kazanır. İşte hikayede mutlu son!

İnternet piyasası benzeri başarı hikayeleriyle dolu…

Uzunca bir süredir büyük markalar interneti ve internet reklamcılığını kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşabiliyor. Sadece büyük markalar değil, küçük işletmeler de John McMillan hikayesinde olduğu gibi küçük işlerle büyük başarılar elde edebiliyor. İnternet, işletmelere tahminlerin çok daha ötesinde yeni müşteriler gönderiyor.

İnternet geniş, her işletme için burada yer ve imkan var. İnternet reklamcılığı daha uygun maliyetle daha etkin geri dönüşler sağlamaya devam ederken işletmeler için potansiyel müşterilere ulaşma olanağını son 10 yılda benzerine hiç rastlamadığımız kadar çok kolaylaştırıyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu