İnternet Yayınları için Marka Tescili ve Sınıfları

Günümüzde internet yayıncıları da markalarını tescil edip, koruma altına giriyorlar. Bir web sitesi, blog sahibi olabilir ve bir isim çatısı altında yayınlar yapıyor olabilirsiniz. Bu ismi tescil ederek artık markanızın adı altından yayın yaparak oluşturduğunuz ismi Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından güvence ve koruma altına alabilirsiniz.

İnternet yayıncıları, web site ve blog sahipleri genelde hangi sınıf ile markalarını koruma altına alacağı konusunda sorular soruyor. Ben bu sorulara burada oldukça net bir şekilde açıklama getireceğim.

38. Sınıf

Eğer internet sitenizi marka korumasına almak istiyorsanız, marka tescil başvurunuzu 38. sınıftan yapmanız gerekmektedir. TPE, 38. sınıfı “Radyo ve televizyon yayın hizmetleri. Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil). Haber ajansı hizmetleri.” şeklinde tanımlamaktadır.

Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için bu sınıfta markasını koruma altına alan web sitelerinden örnekler vereyim: Webrazzi (.com), Shiftdelete (.net), 10marifet (.org) gibi.

41. Sınıf

Eğer web siteniz farklı konularda yayınlarda yapıyorsa: 38. sınıfa ek olarak,

Eğlence hizmetleri’nin yer aldığı 41. Sınıf’a da başvuru yapabilirsiniz. Örneğin, bu sınıfta 38’e ek olarak video yayınları yaptığı için İzlsene (.com) bulunmaktadır.

35. Sınıf

Eğer, reklamcılık ve pazarlama gibi hizmetler sunuyorsanız yine 38. sınıfa ek olarak; Reklamcılık, pazarlama marka sınıfına ait 35. sınıf’a da başvuru yapabilirsiniz. Örnekleyecek olursak, Webrazzi, 38’e ek olarak 35. sınıf marka tesciline de sahiptir.

Diğer

Bu örnekler dışında web siteleri için başvurulacak marka sınıfları sınırlıdır. Yani sadece web siteniz için marka tescili alıyorsanız durum böyle fakat benim web sitemin markası tamamen benim olsun, fotoğrafçılıktan, tarıma hatta kuru yemişlere kadar marka tescili alayım diyorsanız elbette mümkün. Marka tescil sınıflarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Web siteleri/bloglar için marka tescili ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa bana ulaştırabilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu