İnternetten Nasıl Para Kazanıyorlar?

Günümüzde internet kullanımı yaygınlaştı. Tüm dünyada internet kullanımı artış gösterirken, ülkemizde de neredeyse internetin ulaşmadığı ev, ofis sayısı bulunmuyor. Her şeyden ötesi ise internetin kullanım alanının genişlemesiyle beraber mobil cihazlarımız aracılığıyla her yerden internete bağlanabiliyoruz.

Ekonomist’te her daim bu konular üzerinde detaylı yazılar yazıyoruz fakat bu yazımız temel bir giriş niteliğinde olacak ve internetten nasıl ve ne şekilde para kazanılabildiğini sizlere özet tadında aktaracak.

Öneri: Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları

İnternet Üzerinden Satış ile İnternetten Para Kazanma

Ülkemizdeki e-ticaret sitelerinin reklamlarını televizyonlarda, billboardlarda görmüş olmalısınız. Günümüzde e-ticaret dünyada olduğu kadar ülkemizde de yaygınlaşmış durumda. Özellikle her yıl milyarlarca ciro rakamları açıklayan e-ticaret siteleri bu durumun en büyük kanıtları arasında yer alıyor. Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, internet kullanıcılarının; internet üzerinden alışveriş yapmaya alışmasıyla birlikte bu eşsiz ağ üzerinden ürün satışı yapmak oldukça kolaylaştı. Hepsi Burada gibi büyük e-ticaret sitelerinin yanı sıra bireysel anlamda da ürün satışı yapmak kolay. Bunun en büyük kanıtı ise yine Türkiye’de en çok ciroya sahip olan Gitti Gidiyor. Tam bu noktaya gelmişken belirtelim, Gitti Gidiyor gibi sanal mağazalar üzerinden bireysel anlamda ürün satışı yapıp, aylık binlerce lira para kazanan insanlar mevcut. Kendi e-ticaret markanızı yaratmak yerine, hazırda zaten güvenilir olan Gitti Gidiyor gibi e-ticaret sitelerinde bireysel bir sayfa açarak bedelsiz bir şekilde ürün satışı yapmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle eğer herhangi bir alanda satış yapan bir mağazanız bulunuyorsa ürünlerinizi bu tarz e-ticaret sitelerinde satmaya başlamak size hiçbir şey kaybettirmeyecek aksine kazandıracaktır. Şöyle düşünün, şu anda mağazanın İzmir’de Alsancak semtinde satış yapıyor olsun, mağazanızın potansiyel müşterileri sıklıkla İzmirliler olur. Fakat, mağazanızdaki ürünleri internette satmaya başlamanızla, internete ulaşabilen milyonlarca kişi potansiyel müşteriniz olabilir. Bu durum da size daha fazla kazanç getirir ve işinizi büyütmenizi sağlar, dolayısıyla daha çok para kazanırsınız.

İçerik Yayıncılığı ile İnternetten Para Kazanma

Halk arasında internet sitelerinden ya da bloglardan para kazanma olarak bilinen bu yöntemin ismini İçerik Yayıncılığı olarak adlandırmak daha doğru.

Peki, bu yöntem ile nasıl para kazanılıyor?

İçerik yayıncılığı yöntemiyle para kazanmak biraz da olsa orta seviyede internet kullanım bilgisi gerektiriyor. En azından bir site açmak ya da blog açmak için gerekli. Şöyle bir durum var ki, bu konuda internet üzerinde Türkçe yayın yapan binlerce kaynak, video gibi görsel eğitim sunumları bulunuyor. Bu konuda bedelsiz bir şekilde site veya blog oluşturabilirsiniz. Site ya da blog sahipleri genellikle belirli bir konu üzerinde yayın hazırlarlar ve genelde bu konular hakkında bilgi sahibi olurlar. Daha sonra site veya bloglarına ziyaretçi gelmeye başladıkça çeşitli reklam sponsorlarının ağlarına katılarak reklam almaya başlarlar bu da içerik yayıncılarının para kazanmasını sağlar.

Video Yayıncılığı ile İnternetten Para Kazanma

Dünyanın en büyük video paylaşım siteleri Youtube, Daily Motion gibi siteler video üreticilerine para kazanma imkanı sağlarlar. Video yayıncılığı ile görsel yayınlar hazırlayıp, Youtube ve Daily Motion gibi sitelerin iş ortaklığı ağına katılmanız durumunda videolarınız gösterildikçe ya da iş ortaklığı kuralları çerçevesinde yayınlarınız üzerinde çıkan reklamlarla para kazanırsınız. Bu yöntemle ülkemizde para kazanan binlerce video yayıncısı olduğunu söyleyebiliriz. Mutlaka denk gelmişsinizdir: video izlerken “reklamı atla” butonlarına, işte sizler o reklamları gördükçe video içerik üreticileri para kazanmaktadır. Bu şekilde konu anlatımlı ders videoları ya da yemek tarifleri gibi aklınıza gelebilecek her konuda içerik üretmeniz mümkün. Yurtdışında bu şekilde yılda milyonlarca dolar kazanan video fenomenleri bile mevcut.

Mobil Uygulamalar ile İnternetten Para Kazanma

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle yeni ürünlerle tanıştık. Onlardan biri de uygulamalar. Neredeyse artık her konuda bir uygulama mevcut. Mobil  uygulamaların üzerinde yerleştirilen reklamlarla uygulama sahipleri para kazanmaktadırlar. Yakın zamandan örnek verecek olursak, Flappy Bird isimli mobil oyun uygulmasını duymuşsunuzdur, bu uygulamanın sahibi oyun üzerinde yayınladığı reklamlar yoluyla günde milyonlarca dolar para kazanıyordu. Yanlış okumadınız, milyonlarca dolar!

Mobil uygulama üretimi teknik bilgiler gerektirse de aklınıza ilginç bir uygulama fikri geldiğinde birazcık yatırımı göze alarak bu uygulamayı yaptırmanız size düzenli bir para akışı sağlayabilir. Ayrıca, internette bedelsiz bir şekilde nasıl mobil uygulama yapabileceğinize dair bilgi veren web siteleri de mevcut.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu