İnternetten Öğrenci ve Askerlik Belgesi Almak Kolaylaştı

Bildiğiniz gibi e-Devlet kapısı, geçen yıllarda hizmete alınmıştı. İlk etapta, Adalet Bankanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’yla ilgili birçok kez yararlandığımız e-Devlet kapısı hizmet alanını daha da genişletti.

İnternetten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

İnternetten kredi veya kredi kartı başvurusu yapan öğrencilerden, bankalar öğrenci belgesi talep ediyor. Başvurularını internet üzerinden yapan öğrenciler, öğrenci belgelerini kolay ve hızlı bir şekilde e-Devlet üzerinden alabilir. Böylece, öğrenci işlerine gitmelerine gerek kalmadan öğrenci belgelerini bankalara hızlıca ulaştırabilirler.

İnternetten öğrenci belgesi alabilmek için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sekmesinden, Öğrenci Belgesi Sorgulama ve çıktı alma işlemi yapabilirsiniz. Dilerseniz çıktı almadan da bilgisayarınıza dijital döküm olarak kaydedebilirsiniz.

e-Devlet Üyeliği

e-Devlet üyeliği turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Belirtilen bu siteye giriş için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer daha önce e-Devlet’e üye olduysanız, aynı bilgilerinizle siteye giriş yapabilirsiniz fakat, üyeliğiniz bulunmuyorsa yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Yeni bir şifre almak için PTT Merkez Müdürleri’ne T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizle başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden 2 TL ücret talep edilmektedir.

Eğer şifrenizi unuttuysanız, yine PTT Merkez Müdürleri’ne aynı kurallar çerçevesinde başvuru yapmanız gerekir. Bu işlem içinse sizden 4 TL ücret talep edilecektir.

İnternetten Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Başka yeni bir hizmet de, öğrencilerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu askerlik tescil belgesi. Bu belgeyi de artık e-Devlet kapası üzerinden alabilmeniz mümkün. Bu işlem için, e-Hizmetler bağlantısı üzerinden Millî Savunma Bakanlığı kategorisine geçin, bu kategoriden Askerlik Durum Belgesi bağlantısına gidin. İşlem bu kadar. Bu arada hatırlatmakta fayda var: e-Devlet üzerinden alacağınız Askerlik Durum Belgesi yalnızca terhis ya da muafiyet durumları için geçerli olabilmektedir. Eğer askerlik tecil belgesi almak istiyorsanız bu işlemi her zaman olduğu gibi bağlı olduğunuz ASAL dairelerinden almanız gereklidir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu