iPhone 6 ve Bitmeyen Stok Problemleri

Birkaç ay önce ülkemizde de satışa sunulan Apple‘ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonları, çıktığı saati takiben 1 gün içerisinde tüm dünyada 4 milyondan fazla adet satılmıştı.

iPhone 6 ve üst modeli olan Plus hala satılmaya devam ediyor fakat bulabilenler için. Ben de elimde bulanan 4S cep telefonumun değişme zamanı geldiğini düşünerek iPhone 6 almaya çalıştım. Çalıştım diyorum çünkü kayda değer bir çapa sarf ettiğim halde bir türlü alamadım. Sebebi stok sorunları ve karaborsa!

Biraz daha detaylı anlatayım, ilk aşamada epeyce bilinen internet alışveriş sitelerine bakındım, tabi en başta Apple Store resmi sitesine baktığımı söyleyeyim. İstediğim iPhone 6 modelinde sayfaların bir kısmında 7-10 gün içinde teslim, X Kasım 2014’te stoklarda olacak benzeri ifadeler vardı. Bende internetten almaktan vazgeçtim ve nasılsa kullanmaya devam edeceğim için GSM Operatörümün Çankaya merkezde bulunan bayisine giderek iPhone 6 almak istediğimi söyledim ve neredeyse cümlemi tamamlamışken ‘iPhone 6 elimizde yok’ dediler, Ne zaman geleceğini sorduğumda ‘bilemiyoruz, adınızı listeye yazalım biz sizi ararız’ dediler. Vazgeçtim ve birkaç yere sormaya daha karar verdim ve istediğim modeli hiçbir yerde bulamadım. İstediğim modeli bırakın, GSM operatörü bayilerinde hiçbir model yok zaten.

Eve geldiğimde oturduğum şehirde bulunan farklı bayilerle telefonda konuştum. Aldığım cevap aynıydı. Tabi bu cevaplara ek olarak; ‘nakit alacaksanız, öncelik tanırız hemen sizi ararız’ diyorlardı. Nakit alacağım dedim, hatta ipin ucunu kaçırıp, 3 tane alacağım biz ailecek değiştiriyoruz her sene telefonları diyerek ararlar sanmıştım. Fakat şu anda günler geçti ve nakit alacağımı söylediğim halde hiçbir bayi geri dönüş sağlamadı. İnternet sitelerinde ise bazen 16 GB modeli satışa çıkıyor ve dakikalar sonra ‘Stokta Yok’ yazısı bizleri karşılıyor. Zaten istediğim 64 GB hak getire, bulmak ne mümkün.

Muhtemelen benimle aynı sorunları yaşayanlar vardır. iPhone almaktan neredeyse vazgeçtim, hatta bir tık üstü Apple‘dan ve GSM bayilerinin kurnazlıklarından irite oldum. Apple’ın Türkiye’de 2 mağaza açmış olmasına rağmen stok sorunlarının devam ediyor olmasını beklemezdim. Her sene ilk satışa sunulan iPhone telefonların stok sorununu duymaya alışmıştım fakat 1-2 ay içinde sorun kalmaz diye düşünmüştüm.

Biraz özetleyecek olursam, iPhone almak mühim değil, beklenir, alınır. Dikkat çekmek istediğim nokta Avea, Vodafone ve Turkcell bayilerine biraz çeki düzen verilsin.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu