Genel Haberler ve Makaleler

iPhone kullanıcıları Apple’a olan sadakatlerini kaybediyor

UBS analistlerinden Steven Milunovich ve Benjamin Wilson tarafından yapılan araştırmaya göre, özellikle Uzak Doğu ülkelerinde iPhone kullanıcıları zamanla Apple’a olan sadakatlerini kaybediyorlar. Batı ülkelerindeki kullanıcılar iPhone’larına sadık kalırken, Çin’deki Apple karşıtı trendler, Apple’ın küresel ortalama müşteri elde tutma oranlarını da düşürüyor.

Analistlere göre Apple’ın müşteri tutma oranları, Samsung gibi Android telefonlarla yakın seviyelere gelmeye başladı.

Firmanın satışları büyük oranda mevcut müşterilerini eski iPhone’larını yeni modellerle değiştirmeye ikna edebilme yeteneğine bağlı. Cowen analisti Timothy Arcuri tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre, mevcut iPhone kullanıcılarının yalnızca yüzde 43’ü yeni bir iPhone almayı düşünüyor.

iPhone satışlarının son yıllarda bir önceki yıllara oranla düşüşte olduğu biliniyor. Apple’ın müşterileri özellikle de iPhone 6 ve iPhone 6S gibi eski modelleri ile devam etme eğilimi gösteriyor. iPhone 7 beklendiği kadar yenilik getirmedi ve pek çok kullanıcı iPhone 7’i atlayıp 2017’de çıkması beklenen iPhone’ları beklemeye başladı.

Apple’ın marka sadakati Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Almanya’da çok daha güçlü. Japonya’da önemli bir azalma var ama Çin’de, Apple’ın marka sadakati oranları küresel oranları da düşürecek büyüklükteki bir hızla geriledi.

Apple’ın Çin’deki satışları son çeyrekte yüzde 30 düşüş gösterdi. Çin firmalarının Android telefonlarının artan donanım ve kaliteleri ve uygun fiyatları, Apple’ın yatırımlarını artırdığı ve şu anda en büyük ikinci pazarı olan Çin’de talepleri azalttı. Çinli telefon firmaları artık çok daha fazla kişi tarafından kullanılıyor ve müşterilerin bu telefonların statülerini olumsuz etkilediği görüşleri azalıyor. Xiami, Oppo, Vivo ve Huawei gibi firmaların ürünleri Apple müşterilerini de çalabiliyor. Apple, bu yıl Çin’deki telefon satışlarında ilk beş marka arasına zorla girebildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu