İş değiştirmeden önce kendinize sormanız gereken 3 soru

İşinizden şevk almıyor ve ayrılmayı düşünüyorsanız öncelikle bu konuda ciddi şekilde düşünmelisiniz.

Google’ın eski kariyer koçu Jenny Blake ayrılma bildiriminizi vermeden önce iki haftalık bir “kariyer denemesi” yapmanızı öneriyor. Bu, yeni bir role geçiş yapmak isteyip istemediğinizi sınayabileceğiniz bir deneyim. Blake bu yöntemi bir sonraki adımlarını belirlemede yardımcı olması için yüzlerce kişi için kullanmış.

Kariyer stratejisti ve Google kariyer geliştirme programının kurucularından olan Blake, bu yöntemin çalıştığınız firma dahilinde ve hatta kendi kariyeriniz için değer elde etmenin pek başvurulmayan fakat oldukça etkili bir yöntemi olduğunu söylüyor.

Blake, yeni yayımlanan Pivot: The Only Move That Matters Is Your Next One adlı kitabında şöyle diyor: “Toparlanıp asıl gelir kaynağınız olan bir işten öylece ayrılmak yerine bu yöntem roller arası geçişi çok daha az riskli hale getiriyor. Tüm kariyer hareketleri büyük olmak zorunda değil. Yan bir proje ile her gün 15 dakika veya haftada bir saat ayırarak bu geçişi başlatabilirsiniz.”

Blake’e göre atılması gereken ilk adım şu üç soruyu sorarak yönelmek istediğiniz beceri ve unvanı belirlemek:

1. Bundan keyif alıyor muyum?

Patronunuza sorarak bu yeni alanla ilgili bir proje ayarlayın. Patronunuza bu konuyu açmak için ‘zamanımın yüzde 10’unda şunun hakkında çalışma yapmak istiyorum diyebilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında bir kitap kulübü kurabilir veya bu yeni beceri hakkında okumalar yapabilirsiniz.

2. Bu konuda uzman olabilir miyim?

Online dersler veya akşam dersleri var mı ya da size bunları öğretecek biri var mı? Geçiş yapmayı düşündüğünüz alanla ilgili yeni şeyler öğrenmenin yollarını arayın.

3. Piyasada genişleme fırsatı var mı?

Ekibinizin veya şirketinizin bu yeni becerilere ihtiyaç duyup duymadığını anlamaya çalışın. Bu arayış çıkmaza girerse diğer firmalarda bu arzu edilen pozisyon için ihtiyaç olup olmadığını öğrenin.

Blake bu yöntemle kendi hayatında başarıya ulaştığını söylüyor. Google’daki ilk pozisyonu Adwords’te (Google’ın reklam programı) çalışan Blake birkaç yıl sonra bu pozisyondan bıkıp mutsuz olmaya başlamış. Kariyer rotaları ile ilgili diğer insanlara yardımcı olmaktan hoşlandığını fark eden Blake, koçluk becerilerini geliştirebileceği bir eğitime kaydolmuş ve bir zaman sonra Google’ın bu pozisyondaki becerilere sahip birini aradığını keşfetmiş. Bu işe kabul edilmiş ve yıllarca Google’da bu alanda çalışmış. Kendisi şu anda bir kariyer strateji firmasını işletiyor ve kariyer başarısının sırlarını yazıyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu