Genel Haberler ve Makaleler

İş dünyası ikonlarının başarısızlıklardan geri dönüşleri

İşinizi kaybetmek çok kötü bir şey olabilse de dünyanın sonu değildir. Hatta gerekli dersleri alıp mücadeleye devam ettiğinizde bu kayıp yüksek ihtimalle sizi daha fazla güçlendirecektir.

İş dünyasından pek çok ikonik isim de olumsuz iş deneyimlerinden sonra ayağa daha da sağlam şekilde kalkmayı başardı.

Çok büyük başarılara imza atmadan önce kötü iş deneyimleri yaşayan iş dünyasının 7 önemli ismi ve bu vakalardan alınabilecek dersleri bu listede görebilirsiniz.

Ders: Kötü bir iş tecrübesinden sonra kafanızı toplamak için zaman ayırın. Bir sonraki hamleyi planlayın, sevdiğiniz işi yapın, iyiye razı olmayın daha iyiyi arayın

Steve Jobs

Apple’ın dahi ismi Steve Jobs, 30 yaşında iken herkesin isteyeceği ün ve başarılara sahipken temellerini Steve Wozniak’la beraber attığı şirketi Apple’dan CEO John Sculley ve yönetim kurulu tarafından kovuldu.

Birkaç ay boyunca Jobs, gelecekte ne yapacağını ve neyi gerçekten sevdiğini düşünmek için vakit harcadı. Daha sonra NeXT‘i ve Pixar Animation’ı kurdu. Bir süre sonra Jobs eski işine dönerken Apple da NeXT’i satın alacaktı. Sonra iPod, iPhone ve Apple’ı Apple yapan ikonik ürünler ve dünyayı değiştiren yenilikler ardı sıra gelecekti. Tüm bunlar üniversitede o zaman pratik gözükmeyen ama Apple’ı benzerlerinden ayıran tasarımlarının temeli olacak bir kaligrafi derslerinde başlamıştı.

Jobs, ünlü 2005 Stanford mezuniyet konuşmasında “Harika bir iş yapmak için tek yol, yaptığınız işi sevmektir. Henüz bunu bulamadıysanız, aramaya devam edin, razı olmayın… Bulana kadar aramaya devam edin.” diyordu.

Ders: Eğer büyük bir fikriniz varsa, kullanın ve işletin

Mike (Michael) Bloomberg

Michael Bloomberg 1981’de Salomon Bros tarafından işten çıkarıldı, fakat bu olay büyük başarılara imza atmasına engel olmadı: 10 milyon dolarlık bir tazminat alan Bloomberg, tahvillere yatırım yapmak ve gelir elde etmek yerine, bir zamanlar kendisi gibi tahvil ticareti yapan tacirlere hizmet veren yeni nesil veri hizmetleri alanına yöneldi.

Forbes’e göre Bloomberg L.P.‘nin CEO’su ve 74 yaşındaki eski New York Belediye Başkanı Bloomberg, Amerikalı milyarderler arasında altıncı sırada ve 43.5 milyar dolar değerinde servete sahip.

Ders: Size uygun olan işi aramalısınız. Bir işte iyi olmamak başka bir işte çok çok iyi olmanıza engel değildir

Oprah Winfrey

Medyanın ünlü ismi Oprah Winfrey 70’lerin sonlarında yerel bir kanalda haber spikeri olduğu işinde duygusal bir tonu olduğu için başarısız bulunmuştu. Daha sonra Baltimore’da “People are Talking” adlı öğleden sonra hazırladığı talk show’uyla yoluna devam eden Winfrey, burada 25 yıl devam edecek olan ülkenin en ünlü TV show’larından birinin temellerini atmıştı. Winfrey bu süreçte 3 milyar dolarlık dev bir servete de ulaştı; şu anda kendi kablo tv ağına sahip ve Amerikan medyasının en önemli ikonlarından biri.

Winfrey haber spikerliğinde iyi olmadığını ama talk show yapmaya başladığı ilk gün kendisini başarıya ulaştıracak işi bulduğunu hissettiğini dile getiriyor.

Ders: Pek çok yönetici gerçek yaratıcılığı fark edecek yeteneğe sahip değildir

Walt Disney

Mickey Mouse ve Donald Duck gibi sayısız kültürel ikonun yaratıcısı Walt Disney çoğu kişinin duymuş olabileceği üzere Kansas City Star tarafından, editörler yeterince yaratıcı olmadığını düşündüğü için kovulmuştu. Disney durmadı ve The Walt Dinsey Co’yu kurdu. Bugün dev bir firmadan da fazlası olan Walt Disney pek çok markaya sahip ve 160 milyar dolardan fazla değeri var.

Ders: Bazı insanlar başkalarına çalışmak için yaratılmamıştır

Mark Cuban

Mark Cuban, patronunun kendisine potansiyel bir müşteriyle görüşmeyeceğini söylemesinden sonra onu dinlemeyince 25 yaşında bilgisayar danışmanlığı satışı işinden kovulmuştu.

Cuban’ın günümüzde değeri 3,2 milyar doları bulan serveti var. Başarılı girişimci, NBA’in önemli takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi ve pek çok farklı yatırımı var. Cuban girişimciliğe kendi bilgisayar danışmanlık firmasıyla başladı ve kovulmasına neden olan müşteriyi de patronundan kaptı.

Ders: Değerler önemlidir

Bernie Marcus ve Arthur Blank

Yapı market zinciri Home Depot’un iki ortak kurucusu benzer alanda hizmet veren Handy Dan adlı şirkette üst düzey yöneticilerken, 1978’de rutin bir bütçe değerlendirme toplantısı olmasını bekledikleri bir toplantıda işlerine son verilmişti. Buradan ayrıldıktan sonra değerleri kendilerine ters gelen eski iş yerlerinin tam tersi değerlere sahip bir firma kurmaya karar verdiler.

Eski patronları acımasız yapısıyla övünürken Bernie Marcus ve Arthur Blank çalışanlarını fazlasıyla düşünüyor ve onlara yapılan harcamaların şirkete değer kazandıracağını söylüyordu. İki ortağın günümüzde toplamda 6,6 milyar dolarlık serveti var. Blank, NFL kulübü Atlanta Falcons’ın da sahibi. Handy Dan ise birkaç yıl içinde kapandı.

Ders: Kapıda adı olan bir patron ile asla kavga etmeyin

Lee Iacocca

Chrysler‘in karizmatik CEO’su Lee Iacocca, 1980’lerde Chrysler’i kurtaran isim olmuştu, ancak bunu Henry Ford ile yaşadığı ciddi sorun ve tartışmalardan sonra hep hayalini kurduğu Ford başkanlığından küçük düşürücü bir şekilde kovulmasından sonra başarabilmişti. Ford’da bu iki ismin yaşadığı sorunlarla ilgili kimin haklı olduğu konusunda tartışmalar olsa da Iaccoa bu olayın kariyerinin önüne geçmesine izin vermedi. Detayları merak edenler için Lee Iacocca’nın etkileyici otobiyografisi Milyarder Olma Sanatı adıyla dilimize de çevrildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu