Genel Haberler ve Makaleler

İskoçya kendi para birimini kullanmaya başlayabilir

Yaklaşık iki yıl önce İskoçların büyük umutlarla oylamaya gittiği 18 Eylül Bağımsızlık Referandumu ayrılıkçılar için hüsranla sonuçlanmıştı. 2014 yılında yapılan referandum sonuçlarında oylamaya katılan İskoç halkının yüzde 55,4’ü Birleşik Krallık’ta kalmayı tercih etmişti. O dönemde Birleşik Krallık’ta kalma yanlılarını ikna eden en büyük neden Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyesi olmasıydı.

İngilitere’nin AB’den ayrılma kararı İskoçya için yeni bir referandum ihtimalini gündeme getirdi. Brexit sonrasında İskoçya’dan ayrılık sesleri yükselmeye başladı. İskoçya bir yana Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’dan dahi ayrılık seslerini duyduk.

Önerilen: İskoçya Tarihi ve 18 Eylül Bağımsızlık Referandumu

İskoçların büyük bir çoğunluğu artık yanlış kararlar aldığı düşünülen İngiltere’ye bağlı olmak ve yanlış kararların sonuçlarına katlanmak istemiyor. İskoç halkı geleceklerini bağımsızlıkta ve hala Avrupa Birliği’nde görmeye devam ediyor.

İskoçların 2014 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsız olmaları halinde hangi para birimini kullanacakları en çok tartışılan ve merak edilen konuların başında geliyordu. O dönemde İskoç milliyetçileri, ”en azından bir süreliğine sterlin’e devam” dese de merkezi hükümet sterlin’e devamın mümkün olmayacağını belirtiyordu.

İskoçya şu anda sterlin kullanmaya devam ediyor olsa da yakın bir zamanda kendi ulusal para birimini kullanmaya başlayabilir.

Brexit’in ardından İskoçya’nın para birimi seçeneklerine yönelik Dr. Craig Dalzell tarafından Common Weal kuruluşu için hazırlanan çalışmanın sonuçlarına göre İskoçya’nın kendi para birimini kullanmaya başlaması durumunda birkaç seçeneği olduğu ortaya çıkıyor.

Buna göre İskoçya, İngiltere ile ekonomik ilişkilerini devam ettirerek sterlin kullanmaya devam edebilir. Diğer durumda kağıt para kullanmaya devam ederek sterlin yerine kendi para birimini kullanabilir veya alternatif olarak Avrupa Birliği para birimi euro’da tercih edebilir.

Araştırmada en ilginç seçenekler arasında İskoçya’nın kağıt para değil, Bitcoin benzeri milli ve dijital bir para birimi kullanabileceği de alternatif olarak gösteriliyor. Yine de araştırmada dijital para birimi kullanmanın şu anda bazı ekonomik engelleri olduğu da belirtiliyor.

Araştırmada milli para biriminin bir ülkenin bağımsızlığı için önemli olduğu vurgusu da yapılıyor.

18 Eylül Bağımsızlık Referandumu döneminde yalnızca olasılıklar üzerine konuşulan ulusal para birimi için artık tartışmalar da gündem oluşturuyor. Brexit sonrasında İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlık için kendine bir şans daha verebilecek olması kaçınılmaz görünüyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir