İşletmelerde Halkla İlişkiler Yöneticisinin Sorumlulukları

İşletmenlerin halkla ilişkiler (PR) yöneticisinin sorumluluğu ve görevlerinin kapsamı; hedef kitlelerinin büyüklüğü, önemi, finansal kaynakları, işletmelerin büyüklüğü ve yönetim tarafından kararlaştırılan destek gibi faktörler tarafından belirlenmiştir.

Halkla İlişkiler (PR) Yöneticisinin Sorumlulukları
1. Açıklama ve tavsiyede bulunma: İşletme yönetiminde görev almak, kurum içi halkla ilişkiler danışma ve hizmeti sağlamak, kararlar alınmadan ve uygulanmadan önce halkın beklentileri göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.
2. Pazarlama faaliyetlerine yardımcı olma: Planlamacılara olağan halkla ilişkiler tuzağına düşmemeleri usul dışında avatantaj ve fırsatları kendi avantajları suistimal etmemeleri konularında yardımda bulunacak danışman hizmetleri verilmelidir.
3. İletişim faaliyetlerini yürütmek: İletişim materyalleri geliştirilmeli ve bunlar hedef kitlelere ulaştırılacak şekilde yönlendirilmelidir.
4. Diğer sorumlulukları: Müşterilerle yüz yüze görüşerek kamuda olumlu imaj geliştirilmelidir;
– Politika programları saptanmalıdır,
– İşletmeye ait bilgiler çevreye duyurulmalıdır,
– Kitle iletişim araçlarıyla iletişim kurulmalı,
– Bölüm faaliyet bütçesi hazırlamanlı,
– Gerekli kayıtlar ve istatikler tutularak, raporları hazırlanmalıdır.

Kurumlar arasında etkili ilişkileri devam ettirmek için bütün organizasyon çeşitlerinin ihtiyaç duyduğu halkla ilişkilere olan talep giderek artmaktadır. Yönetimin bir parçası olan halkla ilişkiler çalışanların organizasyonları tarafından verilen politik kararlarda daha fazla söz sahibi olmayı günümüze kazandırmaktadırlar.

ABD’nin de ünlü halkla ilişkiler uzmanlarına işletmeye almaya düşündükleri halkla ilişkiler çalışmalarından hangi özelliklerin arandığı sorulduğunda bazıları yazma tekniklerinden dolayı gaztecilik deneyimi olanları tercih ettiklerini beyan etmişlerdir. Zira, bazı işletmelerin insanlarla yüz yüze çok fazla çalışmadığını fakat yazıyla çalıştığı bilinen bir gerçektir. Bir başka uzman ise halkla ilişkilerde öneli olanlardan birisi karşık bir konuyu nasıl analiz edeceğini, nasıl bilgi edineceğini ve nasıl düşüneceğini bilen iyi eğitimli kişileri tercih ettiklerini ifade etmiştir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu