Genel Haberler ve Makaleler

İnternetten “Kart Borcu Sorgulama” Dolandırıcılığına Dikkat!

Son haftalarda oldukça dikkat çeken bir gelişme var. İnternetten “kredi kartı veya kredi borcu sorgulama” adı altında birçok kişi kart bilgileri çalınarak mağdur ediliyor, dolandırılıyor.

Bu konuda hem bilgilendirme yapmak istiyorum hemde bazı gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Nasıl Oluyor?

Kredi kartı veya kredi borcunu sorgulamak isteyen tüketici arama motorlarına bu ya da benzer kelime gruplarını yazıyor. Sonuç sayfasında onlarca web sitesi çıkıyor. Bu web siteleri formlar aracılığıyla tüm kredi kartı bilgilerinizi paylaşmanızı istiyor, üstüne üstlük kredi kartı bilgileriniz dışında kart limitinizi soran web siteleri dahi var. Borcunu öğrenmek isteyen bilinçsiz tüketici paylaşmaması gereken bu bilgileri forma girdiğinde elbette kart bilgileri çalınmış oluyor ve dolandırılıyor.

Bu Dolandırıcılık Neden Önlenemiyor?

Arama motorları, biz ziyaretçilerine daima en güvenli web sitelerini sunma konusunda oldukça hassas davranıyorlar fakat bahsettiğim dolandırıcılık siteleri fark edildiğinde veya şikayet edildiğinde arama motoru sonuçlarından çıkarıldığı an bir yenisi açılıyor. Fark edilene kadar da binlerce belki de milyonlarca kredi kartı sahibinin bilgileri çalınmaya devam ediyor. Süreç tekrar ve tekrar döngü halinde devam ediyor.

Peki Dolandırıcılıktan Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle kredi kartı borcunuzu öğrenmek istiyorsanız, mutlaka ve yalnızca bankanızın resmi web sitesine giriş yapın. İnternet üzerinden borcunuzu yalnızca bankanızın web sitesinden öğrenebileceğinizi unutmayın.

Bankanızın web sitesine her giriş yaptığınızda mutlaka adres çubuğunu kontrol edin.

Bunun dışında borcunuzu öğrenebileceğiniz diğer yöntemleri şuradaki yazıda yazmıştım. Kısaca hatırlayalım;

  • Şubelerden,
  • ATM’lerden,
  • Telefon Bankacılığından,
  • İnternet Bankacılığından (yalnızca bankanızın resmi web sitesinden),
  • Bankanızın resmi mobil uygulamasından

kredi veya kredi kartı borcunuzu güvenli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yalnızca dolandırıcılar tarafından hazırlanan “borç sorgulama” türevi sayfalarda değil, güvenli olmayan alışveriş, üyelik onayı benzeri web sitelerinde dahi dolandırıcılıktan korunmak için kredi kartı bilgilerinizi paylaşmamanız gerekli.

E-Posta Dolandırıcılığına Dikkat!

Aynı şekilde son zamanlarda e-posta üzerinden de dolandırıcılık sayısında büyük artış yaşandığını görüyorum. Örneğin, bende kredi kartı ekstremi e-postayla alıyorum ve benim gibi milyonlarca kart müşterisi var.

Dolandırıcıların en sık yaptığı oyunlardan biri de bankanızın adıyla size e-posta göndermek ve bilgilerinizi paylaşmanızı istemek ya da bilgilerinizi paylaşabileceğiniz bir web sitesi bağlantısına yönlendirmektedir.

Şunu unutmayın: Bankalar hiçbir zaman ne şubelerinden, ne internetten, ne telefon bankacılığından ne de e-posta üzerinden kredi kartı bilgilerinizi talep etmezler.

E-posta dolandırıcılığında en çok şu ve benzeri metinler kullanılıyor:

“Güvenliğiniz için Bankamız tarafından alınan önlemlerin yanı sıra sizi önemli bir konuda bilgilendirmek istiyoruz. Son dönemde müşterilerimize internet bankacılığı kullanıcı bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan e-posta gönderilmektedir. Bu neden ile Bankamız her müşterimiz için bir e-posta adresi tanımlamaktadır. Güvenlik nedeniyle, hesabınız geçici olarak devre dışı bırakılmıştır. Hesabınızı Tekrar aktif hale getirmek için e-posta adresinizi doğrulayınız.”

Ne kadar akıllıca yazılmış öyle değil mi? Ama sahte!

Böyle bir e-posta almanız halinde, e-postayı asla cevaplamayın ve asla ilgili sahte siteye bilgi girişi yapmayın. Bankalar bilgilendirme ve kampanya e-postaları dışında asla bu tarz iletiler göndermezler.

Yaşayabileceğiniz tüm benzer durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden bankanızı arayın ve bilgi verin.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir