Genel Haberler ve Makaleler

Kazançlarıyla Yakın Tarihe Damga Vuran 5 İş Fikri

Bazılarının aklına öyle basit ve çılgınca iş fikirleri geldi ki bu fikirler onları milyoner yapmaya yetti.

Bulunan ya da akla gelen bu iş fikirleri basitliği ve yüksek kazançlarıyla yakın tarihe damga vurdu. Unutmadık, unutmayız da çünkü bu hikayelerde kanıtlanan bir şey var: o da her ne kadar basit olsa bile fikir fikirdir ve doğru uygulanırsa başarıya ulaştırabilir.

Milyon dolarlar kazanmak için çok da zeki olmanız gerekmediğini, saçma sapan fikirlerin dahi başarılı olabileceğinin kanıtı olan 5 iş fikri:

1. SantaMail: Noel Baba’dan posta geliyor!

Bulunması çok da zor bir fikir değil. Düşününce kötü bir fikir de değil. İşin fikir babası Byron Reese, Kuzey Kutbunda (Alaska, ABD) kendisine bir posta kutusu yaratıyor ve Noel Baba (Santa Claus) olduğunu iddia ediyor. Hristiyan kültüründe önemli bir yeri olan Noel Baba’dan çocuklarına mektup almak isteyen ebeveynler, mektup gönderilmesi karşılığında 10 dolar para ödüyor. Çocuklarını sevindirmek isteyen pek çok ebeveyn 10 dolar karşılığında evlerine Santa’dan (Kuzey Kutbundan) posta gelmesini sağlıyor. Byron Reese, o kadar başarılı oluyor ki 2001 yılında bu işi başlattığı günden itibaren yaklaşık 200 binden fazla posta gönderimi yapıyor, bu miktar da iş fikrinin yaratıcısını milyoner yapmaya yetiyor.

Sahi çocuklar büyüdüğünde gerçek Santa’nın aslında kim olduğunu öğrenmişler midir? Büyük hayal kırıklığı olsa da Byron Reese için güzel bir başarı olduğu kesin.

2. Doggles: Köpeğinize güneş gözlüğü alır mıydınız?

Köpekler için güneş gözlüğü yapıp satacağım desem, muhtemelen bunun için ‘vaktini boşa harcama’ derdiniz.

Roni Di Lullo tarafından ortaya çıkarılan iş fikri, köpeklerin gözlerini güneşten korumak için köpeklerin kafasının şekline göre tasarlanmış bir gözlük yapmak ve satmaktı. Gözlük temelde bir aksesuar olarak düşünülse de sonradan tıbbi açıdan görme bozukluğu yaşayan köpeklere özel çeşitli lenslerle de geliştirildi. Köpeklerin gözlerini tozlardan korumak için bir dönem ABD ordusu köpekleri için de kullanıldı.

Üstelik bu gözlük dünya çapında 2004 yılına kadar, 16 ülkede 4.500 mağazada satılıyordu. Kısa sürede başarılı olan iş fikri yaratıcısına milyonlarca dolar para kazandırmayı başardı.

3. FitDeck: Kartlarla vücut geliştirmek isteyen?

Fitness eğitmeni ve eski ordu çalışanı Phil Black tarafından düşünülen iş fikri, çeşitli vücut geliştirme hareketlerini gösteren kartları oluşturmaya aitti. Bu kartlar sayesinde vücut geliştirmek ya da egzersiz yapmak isteyenler kartlarda gösterilen temel hareketleri uygulayarak basitçe ihtiyaçlarını karşılayabilecekti.

İş fikri gayet başarılı oldu. Her bir kart destesi yaklaşık 18 dolara satıldı.

Fikir yaratıcısı Phil Black, yaklaşık 4,7 milyon dolar servet elde etti.

4. PickyDomains: Yaratıcı alan adı bulana 50 dolar!

Düşünüyorum da mesela ekonomist.co alan adının yaratılması veya bulunması için herhangi bir ödeme yapılmış mıdır? Sanmıyorum, çünkü genelde hiç kimse bunun için para ödemiyor. Aslında PickyDomains öncesinde ödemiyordu. Alan adı kayıtları her ne kadar son derece ucuz ve alternatifi fazla olsa da iyi, kolay hatırlanabilen ve yaratıcı bir alan adı bulmak sanıldığının aksine çok da kolay değil. Bunun farkına varan PickyDomains, yaratıcı alan adı bulma konusunda çalışıyor. Alan adı ihtiyacı olan herkes için son derece yaratıcı alan adları buluyor. Bunun karşılığında da yaklaşık 50 dolar para talep ediyor.

İş fikrinin şimdiye kadar yaratıcısına milyonlarca dolar kazandırdığı tahmin ediliyor.

5. Lucky Break Wishbone: Lades kemiği satılır!

Çılgınca gelecek ama insanlar lades kemiği satın almak için para ödüyorlar. 2004 yılında Ken Ahroni tarafından Seattle, ABD’de başlatılan iş sentetik lades kemiği satma modeli üzerine kuruldu. Ken Ahroni, ilk altı ayda 50 bin dolar değerinde satış gerçekleştirmeyi başardı. Her bir lades kemiği kutularda yaklaşık 3.99 dolara satılıyor.

İş fikri o kadar başarılı oldu ki, satışı hala yapılmaya devam ediyor. Üstelik Ken Ahroni artık bir milyoner.

Peki, para kazandıracak iş fikrini bulabilmek için neler yapmalıyız?

Herhalde tüm bu hikayeleri sadece okumanız için sizi bu yazıyı yazmadım. Bu iş fikirlerini sizinde bulabileceğinizi göstermek istiyorum.

Her bir iş fikrini okuduysanız, fikirlerin tek bir ortak noktası var. Bu ortak nokta insan ihtiyaçları. Evet, insanların ihtiyaçları olan basit şeyler bile kazançlı iş fikirlerine dönüşebiliyor. Benzeri iş fikirlerini bulmak için kendinizin, çevrenizdekilerin ve diğer insanların nelere ihtiyaçları olduğunu düşünün. Basit ve küçük detayları dikkate alın. Çünkü basit olabilen bir şeye dahi ihtiyaç olabilir.

İnsan hayatını kolaylaştırabilecek basit ve küçük çözümleri bulmayı çalışın. İnsan ihtiyaçları uçsuz bucaksızdır. Her zaman sonsuz ihtiyaçlarımız oluyor. İyi haber de bu.

Bulabileceğiniz bir fikir mutlaka olacaktır.

Konuyla ilgili iş fikri oluşturma aşamaları adlı yazımızda ilginizi çekebilecek daha fazla detaydan bahsetmiştim, göz atabilirsiniz.

Batuhan Özkan

İşletme Lisans derecesine sahip olan Batuhan Özkan, özel bir firmada Müşteri Operasyonları bölümünde çalışıyor. İş dünyası, girişimcilik, kariyer, para kazanma yolları, yeni iş fikirleri ve iş yaşamı konularında araştırmalar yapan Özkan, hazırladığı içeriklerle Konupara’ya katkı sağlıyor. E-posta: batuhanozkan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir