KOSGEB’in faizsiz kredi desteği başvuruları devam ediyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOBİ’leri geliştirme ve destekleme faaliyetleri yürüten KOSGEB’in faizsiz kredi desteği başvuruları devam ediyor.

KOSGEB’in iş kurmak isteyen girişimcilerin en çok ilgi gösterdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe, sabit yatırım kapsamında geri ödemeli olarak da 100 bin liraya kadar kredi desteği ve KOBİ Proje Destek Programı gibi birçok desteği hala devam ediyor.

En son Aralık ayı ortasında KOSGEB, Veri Tabanında güncel kaydı bulunan bütün KOBİ’lerin başvuru yapabileceği 50 Bin TL’lik Kredi Faiz Desteği vereceğini duyurmuştu.

Son yıllarda dünya genelinde ve ülkemizde de yaşanan olaylar sonrasında finansal problemler yaşayan KOBİ’lerin bu kredi desteği ve uygun geri ödeme avantajıyla tekrar canlandırılması hedefleniyor.

İşletme sermayesi kredi faiz desteği başvurusu nasıl yapılıyor?

KOSGEB’in “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” adını verdiği desteğe başvuru yapmak için KOBİ’lerin KOSGEB Veri Tabanında güncel kaydının bulunması gerekiyor. Daha önce KOSGEB’inde yeni girişimcilik veya çeşitli destek programlarından yararlandıysanız, veri tabanı kaynınızı güncellemeniz ya da güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Veri tabanına kaydı bulunmayan fakat destek yararlanmak isteyen KOBİ’lerin de veri tabanına kaydolması gerekiyor. Kaydını gerçekleştirmek isteyen KOBİ’lerin “sifirfaiz.kosgeb.gov.tr” adresine girmesi ve gerekli formları doldurması yeterli oluyor.

  • İşletmeler, “sifirfaiz.kosgeb.gov.tr” adresine giriyor ve ekrana gelen formu dolduruyor.
  • İşletmenin faizsiz kredi desteğine başvuruda bulunabilmesi için KOBİ Beyannamesinin güncel olması gerekiyor, bu beyan güncel değilse “www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/178/kobi-beyannamesi-nasil-doldurulur” adresinden güncelleme yapılması gerekiyor.
  • Başvuru formu KOSGEB Müdürlükleri tarafından onay alan KOBİ’ler için bir başvuru kodu üretiliyor.

KOBİ’ler, aldıkları başvuru kodu ve KOSGEB Yazılım Sistemi’nden alacakları başvuru formu çıktısı ile KOSGEB’in anlaşmalı olduğu ve işletme sermayesi kredi faiz desteği veren bankalara başvuru yapabiliyor.

İşletme sermayesi kredi faiz desteği veren bankalar

Başvuru adımlarını tamamlayan işletmelerin, aldıkları başvuru koduyla KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalara başvuru yapması gerekiyor.

Faizsiz kredi desteği; İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Halk Bank, Akbank, QNB Finansbank, Vakıfbank ve YapıKredi bankalarından yapılabiliyor.

Destekten yararlanmak isteyen işletmelerin yukarıda isimleri yer alan bankalardan başvuru yapabilmesi mümkün oluyor.

Kredi geri ödemeleri ve son başvuru tarihi

KOSGEB’in bu desteği işletmelere geri ödeme bazında büyük bir avantaj sağlıyor. İşletmeler kullanacakları 50 Bin TL’lik krediyi ilk 12 ayı ödemesiz olmak üzere geri kalanı 3’er (üç) aylık eşit taksitler şeklinde ödemeli olmak üzere toplam 36 (otuzaltı) ay vadeyle alabiliyor.

İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği başvuruları kısıtlı bir sürede alınacak. 19 Aralık Pazartesi günü başlayan ve şimdiye kadar KOBİ’lerin büyük ilgi gösterdiği desteğe son başvuru tarihi 21 Aralık 2016 olarak açıklandı. 21 Aralık 2016 tarihine ve saat 24.00’e kadar desteği başvuru yapmak mümkün olacak. Herhangi bir uzatma gelmezse bu tarihten sonra başvuru yapmak mümkün olmayacak.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu