Genel Haberler ve Makaleler

Yasal Takibe Alınan Kredi Kartı Borçlularının Sayısında Artış Var

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayından Temmuz ayına kadar kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında bir önceki yılın 7 ayında göre yüzde 6 artış yaşandı.

Ocak ve Temmuz 2015 tarihleri arasında 436 bin 397 kişi kredi borcunu ödeyemedi. Bu rakam geçen yılın ilk 7 ayıyla karşılaştırıldığında kredi borcunu ödemeyerek yasal takibe takılan kişi sayısının yüzde 12 oranında arttığını gösteriyor.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe takılanların oranıysa aynı döneme göre yüzde 3 artış gösterdi. Bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısıysa 638 bin 456 kişi olarak açıklandı.

İlgili: Kredi Kartı Sahiplerinin Sıkça Yaptığı 5 Hata

Verilere göre bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyen toplan kişi sayısı 2015 yılının son 7 ayına göre 1 milyon 906 bin kişiye yükseldi.

Kredi ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi bireylerin kredi notunu olumsuz etkileyen en büyük faktörler arasında yer alıyor. Zorunlu olmayan ve bütçeyi aşacak şekilde yapılan kredi ve kart harcamaları tüketicilerin en sık yaptığı hatalar arasında. Borç transfer kredisi gibi ürünleri kullanarak borçlarınızı tek bir plan altında birleştirerek yeniden finans planlaması yapabilirsiniz. Öte yandan sitemiz üzerinden örnek borç kapatma planlarını inceleyerek de fikir edinebilir ve bütçenizi doğru kullanarak borçlarınızı sıfırlamaya çalışabilirsiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir