LinkedIn’e Göre İşe Alınmanızı Sağlayacak 10 Beceri

LinkedIn verilerine göre, Ekim ayı bu sosyal ağda iş başvurularının en yüksekte olduğu dönem. LinkedIn milyarlarca veriyi inceleyip analiz ederek ve bu yıl şimdiye kadar sitede gerçekleşen işe alma aktivitelerini masaya yatırarak işverenlerin en çok aradığı yani iş bulma konusunda en gözde olan becerileri belirledi.

LinkedIn kariyer uzmanı Catherine Fisher iş başvurularının Ekim’de artmasının Ocak’a kadar aynı oranda işe alımlara sebep olmadığını söyledi.

Bazı becerilerin her birkaç yılda bir öneminin azaldığını söyleyen Fisher bazı teknoloji becerilerinin tüm sektörlerde önümüzdeki yıllarda da işverenler tarafından en çok aranan becerilerden olacağını belirtti.

Milyarlarca veri analizine dayanan küresel olarak en gözde ve işverenler tarafından en çok aranan 10 iş becerisi şu şekilde:

  1. Bulut ve Dağıtılmış Bilişim
  2. İstatistiksel Analiz ve Veri Madenciliği
  3. Web Mimarisi ve Geliştirme Çerçevesi
  4. Özel ve Entegrasyon Yazılımı
  5. Kullanıcı Arayüzü Tasarımı
  6. Ağ ve Bilgi Güvenliği
  7. Mobil Geliştirme
  8. Veri Prezantasyonu
  9. SEO/SEM Pazarlama
  10. Depolama Sistemleri ve Yönetimi

Küresel beceriler dışında Birleşik Krallık, Çin, Kanada, Fransa, Almanya gibi 14 farklı ülke için daha açıklanan iş becerileri ise şu şekilde:

Linkedin kariyer uzmanı Fisher, ayrıca bu listenin dünya çapında iş piyasalarındaki bazı trendleri de açıkladığını söylüyor. Peki bunlar neler:

Pazarlamacılara olan talep azalıyor

Pazarlama becerilerine talep 2015’te çok yüksekti ama bu trend değişmeye başladı. Bu yıl SEO/SEM 4. Sıradan 9. sıraya geriledi ve pazarlama kampanyası yönetimi listenin dışında kaldı. Pazarlama becerilerine olan talep azalıyor çünkü pazarlama becerileri arzı işverenlerin taleplerini karşılamış vaziyette.

Veri ve bulut en gözde beceriler

Bulut ve dağıtılmış bilişim son iki yılda ilk sırada. Arkasından ise istatistiksel analiz ve veri madenciliği geliyor. Bunlar geçen sene ikinci sırada, 2014’te ise zirvede idi. Bu becerilere talep çok yüksek çünkü bunlar son teknoloji becerileri. Firmalar rekabetçi olabilmek için bu beceri ve yetkinliklere haiz olan çalışanlara sahip olmak istemekteler.

Kullanıcı arayüzü tasarımı da revaçta

Kullanıcı arayüzü tasarımı, ürünlerin insanların etkileşim kurduğu kısımlarıdır. İşverenlerin talebi bu konudaki yetkinlikler için de yoğunlaşmış durumda. İnsanların kolayca ve etkili şekilde kullanabilecekleri arayüzler tasarımlamak çeşitli sektörler için büyük bir ihtiyaç ve bu becerilere sahip kişiler de bunun karşılığını alıyor olacak.

Exit mobile version