Mark Cuban’a göre başarılı liderlerin asla yapmayacağı 4 şey

Basketbol severler zaten Cuban’ı muhtemelen NBA takımı Dallas Mavericks’ten, internet girişimci ve yatırımcıları da Broadcast.com’dan tanıyor olmalılar. Fakat önce yine de biraz Mark Cuban’dan bahsetmek gerekiyor.

Mark Cuban gerçek bir iş insanı. Günümüzde işinde başarılı birçok insan gibi o da çocukluk yaşlarında iş hayatına atıldı. Gençlik yaşlarında bir süre pul alıp satarak, disko kulüplerinde çeşitli işler yaparak geçimini sağladı. Indiana Üniversitesi’ne kabul edildi ve 1981 yılında mezun oldu. Mezun olduğu sene Dallas’a taşındı ve kısa sürede şehrin en popüler barını satın alarak işletti. Yaşadığı bir anlaşmazlık sonucunda bilgisayar danışmanlık hizmeti veren MicroSolutions’ı kurdu. 1990’da MicroSolutions’ı CompuServe’ye sattı.

Basketbola inanılmaz bir şekilde ilgi duyan Cuban, Texas’taki Hoosiers Basketbol maçlarını dinleyememesi sebebiyle buna uzun yıllardır arkadaşı olan Todd Wagner ile bir çözüm getirme kararı aldı, ve 1995 yılında internet üzerinden ses akışı sağlayan Broadcast.com’u kurdu. Broadcast.com o dönem büyük bir satın alım rakamıyla, 5.6 milyar dolar karşılığında Yahoo tarafından satın alındı. Bu satın alım Cuban’ın adını aynı sene Forbes’ın milyarderler listesine taşıdı. Cuban 2000’de NBA takımı Dallas Mavericks’i satın aldı. Şu anda da Dallas Mavericks’in sahibidir.

Kendi şirketinizin patronu veya üst düzey bir yöneticiyseniz, iş hayatında oldukça başarılı olan Mark Cuban’ın liderlik konusunda verdiği tavsiyelere mutlaka göz atmanız gerekebilir.

Milyarder yatırımcı ve girişimci Mark Cuban başarılı bir liderin ne pahasına olursa olsun her zaman kaçınması gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyor.

İşte NBA takımı Dallas Mavericks’in de sahibi olan Shark Tank yatırımcısı Cuban’a göre büyük bir liderin asla yapmaması gereken şeyler:

1. Yığınları takip etmeyin

“Liderler fikir birliğine uymazlar. Kendi vizyon ve hedeflerine göre mutabakat yaratırlar.”

Cuban bu mesajı Twitter ve kendinin de yatırımcısı olduğu özel mesajlaşma uygulaması Cyber Dust’ta yayınladı.

2. Pozisyonunuzdan sapmayın

“Liderler tartışma ortasında konumlanmalarını değiştirmezler. Kitlelerden gelecek küçümsemeleri hoş görürler çünkü bunlar diyalog şansı yaratır.”

3. Geçmişte yaşamayın

“Liderler zaten olmuş olanı yargılamak için geçmişe değil, daha iyi bir gelecek yaratmak için geleceğe bakarlar.”

4. Ezbere konuşmayın

“Liderler dogmatik değildir. Prensip sahibidirler ve değişimin asla kolay olmadığını bilirler ama gerekli olduğunda öncülük etmeleri gerektiğini de bilirler.”

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu