Mart 2015 Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

Bir ülkedeki ekonomik iyimserliği ve ekonomik kötümserliği temsil eden ekonomik güven endeksi açıklandı, düşüş var. Bir önceki ay olan Şubat ayında açıklanan verilere göre 15.4 oranında düşen güven endeksi 74.85 seviyesine düştü.

2015 Mart ayında yüzde 5.4 oranında azalıp, 68.06 seviyesinden 64.39 değerine gerileyen tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’e göre reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründen dolayı kaynaklandı. Reel kesim güven endeksinde ise Şubat ayına göre yüzde 3 azalma gözlendi. Şubat 2015 ayında 104 değerinde olan endeks bu ay 100.90 seviyesine geriledi.

Ekonomik güven endeksinin 100 değerinden küçük olması ekonomide kötümserliği ifade ederken, endeksin 100 değerinden yüksek olması ise ekonomik iyimserliği ifade etmektedir. Bu endeks, diğer ekonomik verilere kıyasla daha erken bildirildiğinden dolayı öncelikli bir gösterge olarak kabul görmektedir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu