Genel Haberler ve Makaleler

Mart 2015 Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

Bir ülkedeki ekonomik iyimserliği ve ekonomik kötümserliği temsil eden ekonomik güven endeksi açıklandı, düşüş var. Bir önceki ay olan Şubat ayında açıklanan verilere göre 15.4 oranında düşen güven endeksi 74.85 seviyesine düştü.

2015 Mart ayında yüzde 5.4 oranında azalıp, 68.06 seviyesinden 64.39 değerine gerileyen tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’e göre reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründen dolayı kaynaklandı. Reel kesim güven endeksinde ise Şubat ayına göre yüzde 3 azalma gözlendi. Şubat 2015 ayında 104 değerinde olan endeks bu ay 100.90 seviyesine geriledi.

Ekonomik güven endeksinin 100 değerinden küçük olması ekonomide kötümserliği ifade ederken, endeksin 100 değerinden yüksek olması ise ekonomik iyimserliği ifade etmektedir. Bu endeks, diğer ekonomik verilere kıyasla daha erken bildirildiğinden dolayı öncelikli bir gösterge olarak kabul görmektedir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir