Merak Edilenler: SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavı

SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavı hakkında merak edilen tüm soruları adım adım cevaplayacağım. Sermaye Piyasası Kurulu lisanslama sınavıyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa bu yayının altından bana ulaştırmanızı istiyorum, bana ilettiğiniz sorularınızın cevaplarını yine yayınımızın altından vererek gerekse yayın içeriğini güncelleyerek sizlerin temel düzey lisanslama sınavı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını hep birlikte sağlayabiliriz.

1. SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavlarına Kimler Katılabilir?

SPK Temel Düzey Lisans sınavına katılacak adayların minumum Önlisans (2 yıllık) veya Lisans (4 yıllık fakülte) mezunu olması gerekmektedir. Her ikisi içinde bölüm fark etmiyor. Yani sınava girebilmek için Önlisans ya da Lisans mezunu olmanız yeterli.

2. SPK Temel Düzey Lisansını Alanlar Ne İş Yapabilir?

Bu lisansı alanların görev alanları bellidir. Bu görev alanlarına bakalım,

Takas ve Operasyon Sorumlusu: SPK Temel Düzey Lisanslama sınavına girip, Takas ve Operasyon dersinden 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan aldığınız koşulda başarılı olursunuz ve Takas ve Operasyon Sorumlusu olarak görev yapma imkanına sahip olursurunuz.

Aracı Kurum Şube Müdürlüğü: Temel Düzey lisansını aldığınız koşulda belirtilen 9 dersten/modülden sınava girip, 100 puan üzerinden 60 puan alırsanız ve aynı zamanda ortalamanız 70 olursa Aracı kurum şube müdürü olarak görev yapabilirsiniz.

Aracı Kurum İrtibat Sorumlusu: Yukarıda yazdığımız aynı koşullar aracı kurum irtibat sorumluluğu içinde geçerlidir. Yani, ‘Temel Düzey lisansını aldığınız koşulda belirtilen 9 dersten/modülden sınava girip, 100 puan üzerinden 60 puan alırsanız ve aynı zamanda ortalamanız 70 olursa‘ aracı kurum irtibat sorumlusu olabilirsiniz.

Müşteri Temsilciliği: Temel düzey lisanslama sınavına girip, tüm derslerden başarılı olmadığınız takdirde aşağıda belirteceğim derslerin tümünden minimum 100 puan üzerinden 60 ve yine aynı şekilde bu derslerin tamamının ortalması olarak 70 puan almanız dahilinde müşteri temsilciği lisansı alabilirsiniz.

  • Hisse Senetleri Piyasaları,
  • Tahvil ve Bono Piyasaları,
  • İlgili Vergi Mevzuatı,
  • Genel Ekonomi,
  • Sermaye Piyasası Mevzuatı,
  • İlgili Mevzuat ve Etik Kurallar,
  • Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçları.

Ayrıca, müşteri temsilciliği lisansı aldığınız koşulda ilave olarak Türev Araçlar Sınavının; Türev Araçlar ve Vadeli İşlem Opsiyon Piyasalarının İşleyişi derslerinden başarılı olmanız durumunda Türev Araçları Müşteri Temsilcisi olarak da çalışabilme imkanınız bulunur.

Şunu da eklemekte fayda var, E-Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansına sahip olursanız, herhangi bir lisans belgesi gerekmeksizin Takas ve Operasyon Sorumlusu ve Temel Düzey Müşteri Temsilcisi olarak çalışabilirsiniz.

3. SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Gereklidir?

Sermaye Piyasası Kurulu lisanslama sınavlarında başarılı olabilmeniz için her bir dersten (modülden) sınava girip, 100 puan üzerinden 60 puan almanız gerekmekte ve bu sınavların ortalaması 70 puan olmak zorundadır.

4. SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavlarına Kaç Kez Girilebilir?

SPK, sınavlarda başarısız olanlara, tekrar girebilecekleri sınav sayısına ek bir kısıtlama getirmemiştir. Yani, başarısız olursanız tekrar SPK sınava girme şansınız vardır. Ayrıca, not yükseltme sınavına girdiğiniz takdirde bu sınavdan alacağınız, son notunuz geçerli sayılacaktır.

Yaynımızın sonraki sayfasında temel düzey lisanslama sınavında çıkan konuların derslere/modüllere göre dağılım bilgileri yer almaktadır. Dilerseniz okuyabilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu