Genel Haberler ve Makaleler

Analist Michael Olson, eSpor’un bu yıl 1 milyar dolar gelir yaratacağını düşünüyor

Profesyonel video oyunu yarışmaları olarak adlandırılan eSpor, tüm dünyada en büyük ve en bilinen profesyonel spor liglerine kıyasla çok daha hızlı gelişiyor.

2024 Olimpiyat Oyunları’nın aday şehirleri arasında yer alan Paris, sürpriz bir şekilde eSpor’u da madalya verilecek şekilde olimpiyat oyunlarına dahil etmek istediklerini açıklamış, Fransa Olimpiyat Komitesi Eş Başkanı Tony Estanguet yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile görüşeceklerini belirtmişti.

eSpor daha evvel de Asya Oyunları’nın takvimine alınmış ve bu dalın 2022 Asya Oyunları’nda madalya verilecek şekilde müsabakalara katılmasına karar verilmişti.

eSpor kültürünün hızla yaygınlaşması başta video oyunu tutkunları olmak üzere oyun şirketleri ve yatırımcılar tarafında da heyecan yaratıyor.

Konuyla ilgili yeni bir rapor yayımlayan Piper Jaffray analisti Michael Olson, eSpor’un geleneksel sporlarla benzer özelliklere sahip olduğunu belirtiyor ve oyun yayıncılarının yakın gelecekte yarışmalardan büyük bir kazanç etkisi görme ihtimalinin şimdilik düşük olduğunu ifade ediyor.

Hatırlatmak gerekirse Activision Blizzard, Electronic Arts ve Take-Two Interactive gibi büyük video oyunu yayıncıları pek çok yönden eSpor’u keşfetmeye başlamışlardı. En son Activision Blizzard, Overwatch Profesyonel eSpor Ligi için ABD spor dünyasındaki bazı önemli isimlerle anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Analist Olson, eSpor’un bu yıl 1 milyar dolar gelir yaratacağını düşünüyor. Daha önce bazı uzmanlar da eSpor’un 2018 yılına kadar milyar dolarlık bir sektöre dönüşeceğini öngörmüştü. eSpor’un mevcut durumunu anlamak için basit bir kıyaslama yapmak gerekirse Amerikan Ulusal Futbol Ligi’den (NFL) bu yıl 14 milyar dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

Rakiplerinden ziyade eSpor’a çok daha fazla odaklandığına şahit olduğumuz Activision Blizzard son zamanlarda yaklaşmakta olan Overwatch Ligi’nin yayın hakları ve lisanslı tüketici ürün satış hakları gibi gelir kalemlerindeki olumlu gelişmelerden bahsetmişti.

Oyun yayıncıları eSpor sayesinde çeşitli lisans, markalı ürünler ve yayın hakları gibi alanlardan yakın gelecekte daha fazla kazanç sağlayabilecek olsa da, eSpor’un büyük tüketici markaları için Y Kuşağı‘na ulaşmanın etkili bir yolu olduğu da belirtiliyor. Şimdilik büyük spor ligleriyle kıyaslamak mümkün değil, ancak eSpor sponsorlarının da Y Kuşağı’ndan biraz para kazanma potansiyeli var.

Özetle, Jaffray analistinin raporuna göre oyun şirketlerinin bir süre daha bu alandan etkileyici düzeyde kazanım görmesi zor. Yine de bu alana odaklanan oyun şirketlerinin hisselerini değerlendirirken eSpor’daki umut verici gelişmeleri göz ardı etmemek gerekiyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir