Microsoft, 7.2 Milyar Dolar ile Nokia’nın Alımını Tamamladı

Beklendiğini gibi Microsoft, bugün Nokia‘yı satın aldığını açıkladı. Satın alım Nokia hissedarları tarafından ve dünyada devlet kurumları tarafından onaylandı.

Eski Nokia CEO’su Stephen Elop şimdi Microsoft Cihazlar Grubu başkan yardımcısı olarak görev yapacak ve Microsoft CEO’su Satya Nadella‘ya rapor vermeye başlayacak. Yalnızca Nokia cep telefonu ve tabletler için bir çalışması olmayacak Elop’un, aynı zamanda Microsoft’un Xbox gibi diğer cihazları içinde çalışmalar yürütecek. Nokia’nın cihazları ve hizmetleri için € 3790000000 (5000000000$) değerinde ödeme yapan Microsoft, aynı zamanda Nokia’ya ait olan bazı patentler içinse €1650000000 (2200000000$) değerinde ödeme yaptı. Toplamda Microsoft, 7.2 Milyar Dolar civarında bir ödemeyle Nokia’nın alımını tamamlamış oldu.

Eylül ayından beri görüşen iki büyük firma Nokia’nın akıllı telefonlarında Windows Phone işletim sistemini kullanmasıyla birlikte yakınlaşmışlardı. Geldiğimiz güne kadar birçok söylenti yayılsa da sonunda Microsoft, Nokia’yı kaptırmadı ve satın alımını tamamladı. Akıllı telefon pazarında şimdi kendi adımlarıyla ilerleyecek Microsoft neler yapacak, hep birlikte bekleyip görelim.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu