Genel Haberler ve Makaleler

Microsoft, Bloggerları ‘Yanlışlıkla’ Şikayet Etti

Birkaç hafta önce Microsoft, Youtube‘un video bloggerlarını telif ihlali sebebiyle şikayet etti. Aslında hepimiz ilgili haberleri bu şekilde okuduk fakat gerçek sonradan ortaya çıktı.

Microsoft, Windows hizmetiyle ilgili Youtube’da yer alan videoların altındaki bulunan bazı yorumlarından şikayetçi olmuştu. Bu yorumlarda Windows hizmetine ait yasal olmayan seri numaraları paylaşılmıştı. Youtube, Microsoft’un bu şikayetini yanlış anlayınca Windows’a ait çoğu videoyu sildi. Aralarında Bruce Naylor ve Chris Pirillo gibi tanınmış bloggerında videoları bulunuyordu. En başında bu durumu herkes Microsoft’un gerçekleştirdiği büyük çaplı bir içerik silme operasyonu olduğunu düşünüyordu. Kısa zamanda video bloggerlar içeriklerinin silinmesine tepki göstererek sosyal medya da #MicroStopped etiketini oluşturarak, hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtmeye başlamışlardı.

Gerçek bugün ortaya çıktı. Microsoft, durumu resmi bir açıklamayla duyurdu. Bazı videoların altında bulunan yasal olmayan anahtar numaralarının paylaşıldığı yorumların kaldırılmasını istediklerini fakat Youtube’un bu yorumlar yerine Microsoft’la ilgili olan tüm videoları silmeyi tercih ettiklerini dolaylı bir şekilde belirttiler. Hatta, Microsoft çalışanı Scott Hanselman‘ın Windows 8.1’i anlattığı videosu bile silinmişti.

Microsoft bu durumun yaşanmasından üzüntü duyduğunu belirterek, resmi açıklamasıyla birlikte Youtube’u hedef gösterdi. Youtube ise henüz bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu