Genel Haberler ve Makaleler

Microsoft’un CEO’su Starbucks Yönetim Kurulu’na Katıldı

Starbucks ve Microsoft, her zaman Seattle bölgesini paylaştı, ancak şimdi bu iki şirket başka bir şey daha paylaşıyor: Satya Nadella. Nadella Microsoft’un CEO’su fakat Çarşamba gününden itibaren aynı zamanda artık Starbucks’ın yeni yönetim kurulu üyesi.

Starbucks’ın yönetim kuruluna katılan teknolojinin önde gelen ismi Nadella, bir kahve şirketi için ilk bakışta pek cazip gelmiyor olabilir fakat Starbucks’ın başlı başına bir teknoloji merkezi haline geldiğini hesaba kattığımızda durum tamamen değişiyor.

Starbucks son yıllarda ödeme teknolojileri alanında diğer geleneksel perakendecilerden daha fazla ilerleme kaydetti. Mobil ödemeler, şirketin mağazalarında yapılan işlemlerin yüzde 27’sini temsil ediyor.

Ancak hızlı teknolojik ilerleme Starbucks’ın bazı problemlerle karşılaşmasına da sebep oluyor. Hatırlanacak olursa, Mobile Order & Pay uygulaması kısmen başarılı olan şirketin, uygulama üzerinden verilen ön siparişler nedeniyle ödeme ve teslim noktasında tıkanıklıklara sebep olduğu ve bu uygulamayı kullanmayan bazı müşterilerin sıra beklememek adına mağazaları terk ettiği anlaşılmıştı.

Sene başında ABD’de mağaza satışları, analistlerin beklediği yüzde 4’lük artışa karşın sadece yüzde 3 artınca da doğal olarak şirketin kullandığı teknoloji suçlanmıştı.

Bir yönetim kurulu üyesi olarak Nadella, Starbucks’ın günlük operasyonlarında herhangi bir rol oynamayacak; zira yönetim kurulu üyeleri şirketin hissedarları adına gözetim ve denetiminde bulunmak için orada bulunuyorlar. Ama tabi ki büyük bir teknoloji şirketinin CEO’su olan Nadella, 3 Nisan’da Starbucks’un yeni CEO’su olarak görev alan Kevin Johnson’a bazı yararlı bilgiler verebilir ve bu iki kişi kahve üzerinde tartışacak pek çok şey bulabilir.

Mesela, Nadella ve Microsoft, teknolojiyle ilgili birkaç şey biliyor; ne işe yarıyor, neyin olması ya da olmaması gerekiyor, işte bu soruların cevapları Starbucks’a yardımcı olabilir. Öte yandan diğer perakendecilere nazaran ödeme teknolojileri alanında büyük ilerleme kaydeden Starbucks da Nadella’nın Microsoft’una yeni bir şeyler öğretebilir.

Bu arada Nadella’ya ek olarak Starbucks ortakları iki yeni yönetim kurulu üyesi daha seçti: Wal-Mart birimi Sam’s Club‘ın başında bulunan Rosalind Brewer ve LEGO Marka Grubu‘nun yönetim kurulu başkanı Jørgen Vig Knudstorp da şirketin yeni yönetim kurulu üyeleri arasında.

Özetle, Starbucks’ın yönetim kuruluna katılan Microsoft CEO’su Satya Nadella, kahve zincirinin ödemeler dünyasındaki teknoloji liderliğini sağlamlaştırmasına ve mevcut bazı problemleri çözmesine yardımcı olabilir.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir