Genel Haberler ve Makaleler

Microsoft Yapay Zeka Yatırımlarına Odaklanmayı Sürdürüyor

Her geçen gün üstsel bir oranda büyüyen yapay zeka (AI) alanının teknoloji sektöründe büyük bir devrim yaratması bekleniyor. Dünyanın dört bir tarafında teknoloji şirketleri başta olmak üzere devletler de bu alana hızla yatırım yapmayı sürdürüyor.

Yapay zekaya yatırım yapan teknoloji şirketlerinin başında gelen Microsoft (NASDAQ: MSFT), bu anlamda önemli bir adım daha attı ve şirket geçtiğimiz günlerde yapay zeka girişimi Lobe’u satın aldığını açıkladı.

Lobe, geliştiricilerin kendilerine ait özel derin öğrenme modelleri oluşturmasına, eğitmesine ve uygulamalar yaratmasına olanak tanıyor. Çok az kodlama bilgisi gerektiren sürükle-bırak görsel arayüzü, Lobe’un platformunu güçlü kılan en önemli özelliklerinden biri.

Lobe el hareketlerini anlayabiliyor, el yazısını okuyabiliyor, müzik dinleyebiliyor ve konunun uzmanı olmasa bile herhangi bir geliştirici de el yazısı okuyabilme, el hareketlerini anlayabilme gibi çeşitli yapay zeka ve derin öğrenme uygulamalarını platform üzerinden kolayca geliştirebiliyor.

Yapay zeka ve derin öğrenme teknolojiyi dönüştürmeye devam ediyor. Fakat bu tür sistemlerin geliştirilmesi oldukça zor. Bu da işletmelerin ya da bireylerin erişimini zorlaştırıyor. Yapay zeka ve derin öğrenme uygulamaları geliştirmeyi kolaylaştıran Lobe, bunları herkes için erişilebilir kılmayı amaçlıyor. Lobe’u satın almasıyla, Microsoft da bu erişilebilirliğe karşı büyük bir sıçrama kaydetmiş oldu…

Lobe Küçük Ama Güçlü

Lobe, 2015 yılında kuruldu ve merkezi San Francisco’da bulunuyor. Küçük bir girişim şirketi ​​olan Lobe’un şu anda sadece üç çalışanı var. Ama şirketin küçük olması, platformunun halihazırda sunduğu özelliklerinin ve gelecek potansiyelinin küçük olduğu anlamına gelmiyor.

Lobe’un platformu, Microsoft’un halihazırda var olan yapay zeka çalışmalarını geliştirmeye hiç kuşkusuz yardımcı olacaktır. Buna mukabil bu satın alma Microsoft’u hedeflerine de bir adım daha yaklaştırdı. Zira teknoloji devi yapay zeka araçlarını satın almak ve herkes için erişilebilir hale getirmek istiyor.

Adobe’a göre, işletmelerin sadece yüzde 15’i bugün itibariyle yapay zeka kullanıyor. Ancak, önümüzdeki 12 ay boyunca bu oranın yüzde 31’e çıkacağı öngörülüyor.

Lobe Microsoft’un yeni satın alım listesine eklenen bir başka şirket oldu. Hatırlatmak gerekirse bu yıl Microsoft, Github’ı, dört oyun şirketini ve bir video eğitim platformunu satın almıştı. Ama tabii ki Amazon, Google ve diğer teknoloji şirketleri gibi Microsoft da yapay zekaya yoğunlaşmayı sürdürüyor. İşte bu yüzden şirket yapay zeka alanında faaliyet gösteren diğer şirketleri satın almaya odaklanıyor.

Yapay zekanın küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolar katkı yapması beklenirken teknoloji devi Microsoft’un yapay zekanın sunabileceği avantajlardan yararlanmaması kesinlikle aptalca olurdu.

Şimdiden sektörde dev dalgalar yaratan yapay zeka alanının, daha önce gördüklerimizden daha güçlü bir şey olmaya hazırlandığını söylemek yanlış bir değerlendirme olmayacaktır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir