Moda büyük gelir getirir ama bu işin Nazi kamplarıyla da ilgisi var

Tüketicilerin tamamının üretilen en kaliteli ürünleri aldığını ve bu ürünleri almak üzere gittikleri mağazalara daha az gittiğini düşünün. Muhtemelen bu durumdan üreticiler ve satıcılar pek de memnun kalmayacaklardı.

İçerisinde bulunduğumuz sistem bazı tarafların düşündüğü kadar kusursuz ve mükemmel değil. Belirli bir kesimin elde ettiği gelir satıcı ve üretici için daima tekrar onlar için gelir getirmek zorundadır. Tüketici her ne kadar kaliteli ürünler aldığını düşünse de aldığı ürünler bir süre sonra plan dahilinde eskiyecek ve mutlaka bir yenisinin alınmasını gerektirecektir.

Örneğin, her birimizin evinde olan beyaz eşyaları ele alalım. Buzdolabı, çamaşır makinesi veya fırın. Bunlara her zaman ihtiyacımız var. Ne kadar kaliteli bir beyaz eşya alırsak alalım bir süre sonra mutlaka bozulacak ve kullanılamayacak hala gelecektir. İşte bu planlanmış eskimedir. Beyaz eşyalar dışında çeşitli elektronik ürünleri ya da bir ayakkabı için bile planlanmış eskime söz konusudur. Yenilikçi olmaktan uzak veya büyük ‘marka’ olmayan her ürünün yaratıcısı için planlanmış eskime, planlanan tarihlerde tekrar gelir getirir.

Büyük ‘marka’ olabilmiş üretici ve satıcılar için planlanmış eskime yerini moda ve yeniliklere bırakır. Moda her zaman büyük gelir getir. Diğer yandan markalar daha çok, çünkü markalar bu amaçla kuruldu. Modayı her yıl değiştiren bir grup üretici örneğin, giyim ve ayakkabılar için bizlere yeni modellerini almamızı telkin ediyorlar.

Bu noktada Apple markasının markası iPhone’u da ele almak gerekiyor. Her yıl yenilikçi duruşlarıyla bir önceki yıldan bu yıla kadar yaptıkları en iyi iPhone’larını gururla tanıtıyorlar. Aradan dört ya da beş ay geçtikten sonra ‘s’ modeliyle mevcut modeli daha da iyileştirdiklerini söylüyorlar. Apple ya da benzeri cihaz üreticileri ellerinde bugünkü teknoloji olarak bildiğimiz şeyi altüst edebilecek kadar binlerce patente sahipler. Yeni modeli çıkarmak için uğraştıkları 1 yıl da tüm bildiklerini ya da patentlerini tek bir ürün için kullansalardı muhtemelen yeni icatlara kadar bir 10 yıl kadar daha akıllı telefona ihtiyacımız olmazdı. Fakat yapamazlar, çünkü bu gelir getirmez. Markaların moda ve yenilik adı altında gelir elde etmeye her zaman ihtiyaçları vardır.

Birçok bilim insanı her alanda en iyi buluşlar yapmak için çalışıyor. Kaliteli ürünlerden tutun da petrole alternatif olabilecek alternatif enerji kaynaklarının nasıl daha verimli kullanılabileceği konusuna kadar kafa yoruyor, çalışıyorlar. Bu ve benzeri buluşlar büyük üretici ve markalar için şimdilik istenmeyen bir durum.

Alternatif enerji kaynakları üretilirse ne olacak? Petrol, benzin ticareti yapan şirketler iflas edecek veya herkes kaliteli ve dayanıklı ev aletleri, modası hiç geçmeyen giysiler alırsa bugünkü şirketlerin sonu ne olacak? Satış yapamayacaklar.

Bugün insanların çoğu siyaset ve ekonomi nedir anlamıyorlar. Bir kısmı da ekonomi ve siyaset hakkındaki yalanlara inanmayı tercih ediyorlar. İnsanlar doğru olmayan bilgiyi bir kere edindiklerinde çevrelerinde olup bitenleri analiz etme yeteneklerini onlar doğrusunu bulmak isteyene kadar sınırlanıyor. Tüm gününü yoğun çalışarak geçiren ve geçim derdinde olan insanlar için bunları düşünmek gerçekten zor, tahmin edebiliyorum.

Fakat bu durumda olan insanların seneler önce Nazi toplama kamplarında soykırıma uğrayan insanlardan herhangi bir farkının olmadığını da bilmek gerekiyor. Çünkü Nazi kamplarında da böylesine bir yöntem kullanılıyordu. Bu kamplarda çalışan insanlar her gün o kadar yoruluyordu ki, kamptan kaçmak için düşünmeyi bırakın, saatin kaç olduğunun bile farkında olamıyorlardı.

Günümüzde de çoktan kamptan kaçma ihtimallerini düşünmeyi unutmuş aile, arkadaşlar ve medyanın da etkisiyle sadece teşvik edilenlere para ödemeye, sorgulamamaya razı oluyoruz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu