Genel Haberler ve Makaleler

Bir Analist, Snap hisselerinin mevcut değerinden daha düşük olduğuna inanıyor

Halka arz fiyatına dönen tek teknoloji hissesi Snapchat uygulamasının şirketi Snap değil. Daha önce Twitter, Fitbit, Alibaba, GoPro ve hatta halka arzından yalnızca iki işlem günü sonunda Facebook dahi halka arz fiyatına dönmüştü.

Snap’in halka arz fiyatına dönmesi Facebook’u saymazsak diğer teknoloji şirketlerinden çok daha hızlı oldu. Snap tam 90 işlem gününden sonra (tatilleri de sayarsak 130 gün) halk arz fiyatına döndü. Şu anda da halka arz fiyatının altında işlem görmeye devam ediyor. (14.84 dolar)

Şirket birden fazla talihsizliği aynı anda yaşamasına rağmen reklam servislerinde ve ana uygulaması üzerinde büyük çaba sarf ediyor. Fakat görülmemiş bir şekilde Facebook’un (Instagram, Messenger, WhatsApp) servislerine entegre ettiği kopyalama özellikler ve küresel gücü ile rekabet etmekte zorlanıyor.

Diğer yandan Snap’in analistler ve reklamverenlerle de başı dertte. Analistlere göre reklamverenler, Snap platformunu, ölçümleme ve hedefleme gibi bazı nedenlerle şu anda hala pek de cazip bulmuyor. Ayrıca geçen hafta Snap’in halka arz ortağı Morgan Stanley’den yediği büyük darbeyi de unutmamak gerekiyor.

Son olarak da MoffettNathanson analisti Michael Nathanson bu hafta, Snap’in hisse fiyatlarının şimdiki seviyenin yüzde 25’inden daha az bir payla 11 dolar değerinde olması gerektiğine olan inancını yineledi. Nathanson, müşterilere gönderdiği bir notta, mesajlaşma şirketi için sert sözler kullanmaktan kaçınmaya gayret etse de Snap’i “halka açılan bir felaket” olarak nitelendirdi.

Analist, Snap’in yavaşlayan büyümesini ve şirket içerisindeki hisse satış kısıtlamasının kalmaya yaklaştığını hatırlattı. Bu durum şirket içerisindekilerin hisselerini ilk kez satabilecekleri anlamına geliyor. Daha önce Twitter ve Facebook’un halka arzının sonrasında da bu kısıtlama kalktığında hisselerinde düşüş yaşanmıştı.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir