Motorola Nexus 6 Geldi, Android L Yolda

Gelecek ay çıkacak olan yeni Android işletim sistemi, Android L ile satışa çıkacak olan Nexus serisiyle, iPhone 6’ya rakip olmak istiyor.

Google‘ın bugün tanıttığı Nexus serisinin fiyatları ABD’yi baz aldığımızda neredeyse Apple ürünleriyle aynı fiyata satılacak. Genelde Google, akıllı cep telefonları için ucuz bir fiyat politikası sürdürmeye gayret etsede Nexus serisinden anladığımız kadarıyla artık fiyatlar konusunda da Apple’a rakip olacak.

Geçtiğimiz yıllarda Motorola‘yı 12,5 milyar dolara alan Google, Ocak ayında Motorola’yı 3 milyar dolara Lenovo’ya satmıştı. Belki başlangıçta Apple gibi işletim sistemini tek bir marka üzerinden yürütmeyi planlandı fakat farklı bir yol izleme açısından kararından döndü. Şu anda Google, Android işletim sisteminin lisansını diğer telefon üreticileriyle paylaşıyor. Apple ise bu paylaşımı yapmayarak, kendi işletim sistemini kendi ürettiği telefonlarda kullanıyor.

Bugün yeni Nexus tanıtımı sırasında konuşan Sundar Pichai, “Biz farklı bir yol izliyoruz ve Android L ile çığır açmak istiyoruz” demişti. Sundar Pichai, şu anda Android’in biriminin başında bulunan en büyük yetkili.

Nexus 6, Motorola tarafından geliştirildi. Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle gelecek, yazının başında belirttiğim gibi gelecek ay çıkacak olan Android L işletim sistemiyle güncellenebilecek olması muhtemel görünüyor. 6 inçlik HD ekrana sahip olacak olan Nexus 6’nın bataryasının 24 saate kadar dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu