Genel Haberler ve Makaleler

Multitasking Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Araştırmalar multitasking denen, aynı anda birden çok iş yapma eyleminin performansı düşürmekle kalmayıp beyne de zarar verdiğini ortaya koyuyor.

Araştırmalara göre birden çok işi ayna anda yaptığımız her seferde hem o anda yaptığımız işlerdeki performansımız düşüyor hem de çalışma hayatımızda gelecekteki başarılarımız açısından önemli olan bir beyin bölgesine zarar veriyoruz.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, çoklu görevler gerçekleştirmek aynı anda tek bir iş yapmaktan çok daha verimsiz. Araştırmacılar, aynı anda çoklu işler gerçekleştiren kişilerin tek bir işe odaklananlara göre dikkat, hatırlama ve bir işten diğerine geçiş konularında başarısız olduğu sonucuna ulaştı.

Multitasking hakkında bilmeniz gereken dört şey:

1. Multitasking özel bir beceri mi?

Microsoft kurucusu Bill Gates’in multitasking sayesinde üretkenliğini artırdığını biliyoruz. Peki, bazı kişiler multitasking konusunda özel bir beceriye sahip olabilir mi?

Stanford araştırmacıları, insan gruplarını, çoklu görevler gerçekleştirme eğilimlerine ve bunun performanslarına yardımcı olduğuna dair inançlarına göre karşılaştırdı. Sonuç olarak yoğun ve sık olarak multitasking gerçekleştirip bunun performanslarını iyileştirdiğine inananların aslında aynı anda tek bir iş yapmak isteyenlere göre çoklu görev becerilerinde daha geri oldukları sonucuna ulaştı.

Sık sık multitasking yapanlar, düşüncelerini düzenlemede ve alakasız bilgileri filtreleme konusunda daha fazla sorun yaşadıkları için daha kötü performans gösterdi; bir görevden diğerine geçişte de daha yavaş oldukları ortaya çıktı.

2. Multitasking IQ’yu düşürüyor

Araştırmalar, multitasking yapmanın kişiyi yavaşlattığını ve IQ’yu da düşürdüğünü işaret ediyor.

Londra Üniversitesi‘ndeki bir araştırma, bilişsel görevlerini çoklu görevler olarak gerçekleştiren katılımcıların, marihuana kullanmış veya bütün gece ayakta kalmışlar gibi sonuçlar yaşadığını gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre ayrıca, multitasking yapmak IQ’da 15 puanlık bir gerilemeye neden oluyor.

3. Beyne zarar veriyor

Uzun zamandır çoklu görevden kaynaklanan bilişsel bozuklukların geçici olduğuna inanılmaktaydı, ancak yeni araştırmalar aksini ileri sürüyor. İngiltere’de bulunan Sussex Üniversitesi araştırmacıları, insanların birden çok aygıtta çoklu görevlerle harcadıkları zamanı beyin MR sonuçlarıyla karşılaştırdı. Sık sık ve yoğun olarak multitasking gerçekleştirenlerin bilişsel ve duygusal kontrolün yanı sıra, empatiden sorumlu bir bölge olan ön singülat kortekste, beyin yoğunluğunun daha az olduğunu tespit ettiler.

Çoklu görevlerin beyne fiziksel zararları konusunda daha çok araştırmaya ihtiyaç olsa da olumsuz etkileri konusunda pek çok araştırma şu anda hemfikir.

4. Duygusal zeka ile bağlantısı

Duygusal zeka, iş yaşamında en önemli niteliklerden biri. Toplantılarda ve diğer sosyal faaliyetlerde multitasking yapıyor olmak daha düşük öz ve sosyal farkındalık ve duygusal zekaya işaret ediyor. 1 milyon katılımlı TalentSmart araştırmasına göre çok başarılı kişilerin yüzde 90’ı yüksek duygusal zekaya sahip. Eğer araştırmanın gösterdiği gibi çoklu görevler gerçekleştirmek beynin ön singülat bölgesine zarar veriyorsa bu bölge EQ için de önemli bir bölge olduğu için multitasking yapmanın duygusal zeka üzerine de olumsuz etkileri olduğu söylenebilir.

Özetlemek gerekirse çağımızın vazgeçilmezi olan multitasking performans ve çalışma kalitesi, organizasyon, konsantrasyon ve detaylara dikkat gibi becerilerimiz, IQ ve EQ düzeyleri ve muhtemelen beynimiz üzerinde olumsuz bazı fiziksel etkilere sahip.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir