Neden Kurumsal E-Posta Kullanmalıyım?

İşletmenizin çevrimiçi varlığı için ihtiyacınız olan ilk şey, bir web sitesidir. Web sitesinden sonra en çok ihtiyacınız olacak ikinci şey ise, kurumsal bir e-posta adresidir.

Kurumsal e-posta, işletmenizin meşru olduğuna ve kaliteli bir hizmet sağlayacağına dair şüpheleri azaltmanın harika bir yoludur.

E-posta adresi @gmail.com ile biten bir işletmeye güvenir miydiniz?

Muhtemelen hayır.

Cevap her ne kadar hayır olsa da, çoğu küçük işletme; Gmail, Hotmail, Yahoo vb. gibi ücretsiz bir e-posta hizmeti ile profesyonel hayata başlar. Bu, özellikle yeni bir işletmeyseniz, maliyetleri düşük tutmanıza yardımcı olur. Ancak, profesyonel e-posta adresi olarak ücretsiz bir hesap kullanmak, işinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Kurumsal E-posta Nedir?

Kurumsal bir e-posta adresi; @gmail.com, @yahoo.com veya ücretsiz bir e-posta sağlayıcısından ücretsiz olarak alabileceğiniz bir e-posta’nın aksine, mail adresinizde alan adı uzantınızı kullanabileceğiniz, @isletmeadiniz.com ile biten bir e-posta adresidir.

Kurumsal E-posta Kullanmanız İçin 7 Neden

İşletmeniz için kurumsal bir e-posta adresine sahip olması size birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Profesyonel Görünüm Sağlar

Bu iki e-posta adresine bir göz atın; isletmeadiniz@gmail.com ve adiniz@isletmeadiniz.com.

Hangisinin gelen kutunuzda görünmesini tercih edersiniz?

Muhtemelen profesyonel bir görüntü oluşturduğu için ikinci seçeneği…

Gerçek şu ki, Gmail ve Hotmail’den gelen e-posta’lar kişisel kullanım için uygun olsa da, ticari amaçlar için uygun değildir.

Alan adı uzantılı bir e-posta adresine sahip olmak, yani işletmenizin alan adıyla aynı uzantıya sahip bir adrese sahip olmak; şirketinizin köklü, profesyonel ve işiniz konusunda ciddi olduğunuzu gösterir.

Ayrıca, şu anda sadece küçük bir işletme olsanız bile şirketiniz için daha büyük bir imaj oluşturur. Bunun nedeni, kurumsal e-posta’ya sahip olmanın, işletmenize her yerde kurumsal bir imaj kazandırmasıdır. Alan adı uzantılı veya kurumsal e-posta adresleri olumlu bir imaj oluşturur ve insanların işletmenizi hatırlamasını kolaylaştırır.

 • Müşterilere Güven Verir

Müşteriler, isim@gmail.com gibi bir e-posta adresi kullanan bir işletmeye muhtemelen güvenmez ve bu yüzden gönderdiğiniz herhangi bir e-posta’yı daha okumadan silebilir. Ayrıca ücretsiz hesabınızdan gelen e-posta’ları büyük olasılıkla spam olarak değerlendirir.

 • Marka Bilinirliğini ve Ücretsiz Pazarlamayı Teşvik Eder

Her e-posta gönderdiğinizde, marka adınız yalnızca e-posta’nın gövdesinde değil, e-posta adresinde de görünür. Bu sayede birçok kişi işletmenizin bir web sitesi olduğunu görür ve işletmenizi ciddiye alır.

Ayrıca, mail uzantısında alan adınız varsa, bu, müşterilerinizin e-posta adresinizi hatırlamasını da kolaylaştırır.

Fakat kurumsal e-posta kullanmamakta inat ederseniz; Gmail, Hotmail, Yandex vb. ücretsiz bir e-posta hesabıyla ilerlemek isterseniz; markanızı değil, ücretsiz e-posta hizmetini tanıtırsınız.

 • Daha Az E-posta’nın SPAM Olarak İşaretlenmesini Sağlar

İşletmelerin ücretsiz bir sağlayıcıdan gelen e-posta’ları spam olarak işaretleme olasılığının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Bir @gmail.com (veya başka bir ücretsiz e-posta sağlayıcı e-posta adresi) e-posta adresiniz varsa, e-posta’larınızın spam olarak işaretlenme riski daha yüksektir. Aldığınız spam e-posta’ların çoğu ücretsiz e-posta sağlayıcılarından gelir. Muhtemelen işletmenizin iyiliği için onlarla aynı kefeye konulmak istemezsin. Kurumsal bir e-posta adresi, e-posta’larınızı spam göndericilerden ayırmanıza yardımcı olur.

Çoğu insan, artık kimlik avı gibi güvenlik sorunları konusunda daha yüksek bir farkındalığa sahiptir ve şüpheli görülen herhangi bir şeyi açma olasılıkları daha düşüktür. isim.sirketiniz@gmail.com veya isim.sirketiniz@hotmail.com adresinden gelen e-posta’lar büyük olasılıkla ciddiye alınmaz, şüpheli olarak görülür ve spam kutusuna devredilir, hatta engellenir. Bu olduğunda, işletmeniz güvenilirliğini kaybeder.

İstenmeyen posta kutunuza gelen e-posta’lara bir göz atın. Bunların çoğunun gmail.com, yahoo.com veya hotmail.com adreslerinden geldiğini göreceksiniz.

Bu noktada kurumsal e-posta adresine sahip olmak, işletmenizin güvenilirlik oluşturmasına yardımcı olur. Alan adı uzantılı veya markalı e-posta adresleri genellikle Hotmail, Gmail veya Yandex hizmetlerinden daha yüksek güvenlik önlemleriyle gelir.

 • Şirketinizdeki Herkes İçin Standart E-posta’lar

Alan adı uzantınızı içeren kurumsal bir e-posta adresi kullanmak, işletmenizin yüksek düzeyde profesyonelliğe sahip olduğunu gösterir ve müşterilerinizde güven oluşturur.

Ayrıca işletmenizde standartlaştırılmış e-posta’lar kullanmak, BT departmanınızın yeni çalışanlara e-posta adresleri atarken daha düzenli olmasına da yardımcı olur.

 • Kontrol

E-posta’lar üzerinde kontrol sağlanması birçok işletmenin düşünmediği, fakat gerekli olan bir noktadır. Şirketler, çalışanlarının isim.soyad@gmail.com gibi görünen bir kurumsal e-posta kullanmasına izin verdiğinde, bu çalışanlar ayrılırken alınan e-posta adresini kolayca kendileri için kullanabilir. Bu, özellikle çalışanın kötü şartlarda ayrılması durumunda işinize zarar verebilir.

Tüm çalışanlar için alan adı uzantılı bir e-posta adresi kullanmak, işletmenizin kontrolün sizde olmasını sağlar. Bu önlemler, işinizi ve hassas verilerinizi daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur.

 • Şirketinize Özel E-postalar Oluşturma Yeteneği

Bir işletme, yalnızca çalışanları için değil, farklı departmanları ve kişileri için de birçok farklı e-posta adresine ihtiyaç duyar. Bunlar arasında en yaygın olanlar; info@isletmeadiniz.com, admin@sirketiniz.com, satis@isletmeadiniz.com, destek@isletmeadiniz.com, pazarlama@isletmeadiniz.com vb.’dir. Bu e-posta’ları oluşturmak, işletmenin olduğundan daha büyük görünmesine katkı sağlar ve Gmail, Hotmail veya başka herhangi bir ücretsiz e-posta hizmetiyle elde edemeyeceğiniz bir profesyonellik standardına ulaşmanıza yardımcı olur.

Eğer işinizi ciddiye alıyorsanız ve başkalarının da ciddiye almasını istiyorsanız, itibarınızı ücretsiz e-posta hizmetlerinin ellerine bırakmayın. Ne kadar büyük veya küçük olduğunuz fark etmez, her işletme, şirketteki her çalışan ve departman için kurumsal bir e-posta’ya sahip olmalıdır.

Niobe Hosting Görseli

Yukarıda neden kurumsal bir e-posta hesabına sahip olmanız gerektiğini listeledik. Özetle diyebiliriz ki, halihazırda kendi alan adınız varsa, yapılacaklar listenizde bir sonraki adım, kurumsal bir e-posta adresi oluşturmak olmalıdır. Bir web siteniz yoksa, bir alan adı kaydederek başlayın ve ardından Türkiye’nin en popüler hosting ve domain sağlayıcılarından biri olan Niobe Hosting’e gelerek kurumsal e-posta planlarını inceleyin.

Aşağıda Niobe Hosting profesyonel e-posta servisinin benzersiz avantajlarını görebilirsiniz:

 • Inbox Garantisi
 • Güvenli SSL Bağlantısı
 • Black List Kontrolü
 • Kesintisiz Teknik Destek
 • Gelişmiş WebMail Arayüzü
 • Anti-virus ve Antispam Koruması
 • Arşivleme Hizmeti
 • Gelişmiş Kontrol Panel
 • En İyi Mail Platformu

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu