Genel Haberler ve Makaleler

Neden Oy Vermeliyiz? İşte 7 Önemli Neden

Vereceğiniz tek bir oyu, sahilde tek bir kum tanesine benzetebilirsiniz fakat kum tanelerinin birleşmesiyle sapasağlam kayaların oluştuğunu da bilmelisiniz.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre yurt içinde 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında ise 2 milyon 867 bin 658 seçmen bulunuyor. Son seçimlerde bu seçmeler arasında katılım oranı yalnızca %86,64 oldu.

Seçimler yediden yetmişe herkesi ilgilendiriyor. Yaşadığımız ülkenin bugünü ve geleceği vereceğimiz oylarla bizim elimizde. Vereceğimiz her oy, devlet yönetiminde söz sahibi olabilmemizin tek yolu.

Sosyal gündem, ekonomi, dış politika, çevre sorunları ve hemen aklınıza her ne gelirse, eğer oy vermiyorsak hiç birini şikayet etmeye hakkımız olamaz. Oy vermemizi gerektiren birkaç önemli nedene bakalım.

1. Oy vermek vatandaşlık görevidir

Demokrasi ile yönetilen toplumlarda her zaman halkın sözü geçerlidir ve halk vereceği oylarla kendi geleceğini kendisi tayin eder. Düşünün ki, oy vermesi gereken halk oy vermiyor. Peki, halkı, halkın düşünce ve fikirlerini temsil etmesi gereken insanlar nasıl seçilecek? Oy vermek bir vatandaşlık görevidir. Oy da demokrasinin gereğidir. Ben buradayım diyebilmek ve sesinizi duyurabilmek ancak oy vermenizle mümkün olacaktır.

2. Her oy çok önemli, neden mi?

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık şirketi, 1 Kasım’da katılımın çok az gerilese dahi kritik olabilecek sonuçları ortaya çıkarabileceğini belirterek, katılımda oluşabilecek 1-2 puanlık düşüşün dahi milletvekili aritmetiğindeki hassas dengeleri değiştirebileceğine vurgu yapıyor. Bu nedenle verilecek her oy, her zaman olduğu gibi çok önemli.

3. Sosyal gündemi siz belirleyin

Vereceğiniz oylarla sosyal gündemi siz şekillendirin. Oy vereceğiniz partilerin tüm konular hakkındaki görüşlerini öğrenin. Oylarınızla gündemi siz belirleyebilirsiniz.

4. Geleceğinizi etkileyecek ekonomi politikalarını belirleyin

Her seçimde olmazsa olmaz ekonomik vaatlere bakın. Yakında üniversiteden mezun olacaksınız, partiler bu konuda ne vaat ediyor, işiniz hazır mı? Belki de emekli olacaksınız, ne kadar maaş alacaksınız? Emekli iseniz ve geçinemiyorsanız sizin için kim ne yapacak? İşsiz misiniz, peki sizi kim düşünüyor? Esnaf mısınız, işleriniz yolunda gidiyor mu?

Oy vererek, geleceğinizi etkileyebilecek birçok konuda söz sahibi olabilirsiniz.

5. Dış politikada söz sahibi olun

Zaman zaman alınan dış politika kararlarıyla ülkelerle gerilen ilişkilere şahit oluyoruz. Dış ilişkileri düzelteceğine inandığınız partiye oy vererek, dış politikada söz sahibi olabilirsiniz. Barışçıl bir dış politika arzuluyor musunuz? Onların ne düşündüklerine bakın, kararınızı verin.

6. Gelecek nesillere yaşanabilir bir ülke bırakın

Vereceğiniz oylar sadece bugünü ve yakın geleceği ilgilendirmiyor. Vereceğiniz her oy gelecek nesilleri etkileyecek. Çocuklarınızı, torunlarınızı… Bunu göz önünde bulundurunca gerçekten büyük bir sorumluluk alıyorsunuz. Oylarınızla gelecek nesillere inandığınız ve güvendiğiniz bir ülke bırakabilirsiniz.

7. Vicdan borcunuzu ödeyin

Sadece şehitler ve ölen diğer insanlar dahi oy vermenize yeterli bir sebep, sadece bunu göz önünde bulundurursak başka sebep aramıza gerek bile kalmayacak. 1 Kasım akşamında televizyonunuzun karşısına vatandaşlık ve vicdan borcunuzu ödediğinizi bilerek oturmak istiyorsanız, oy vermelisiniz.

Unutmayın, oy vermezseniz konuşmaya, şikayet etmeye hakkınız olmayacak, hiçbir zaman!

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir